KUL inauguruje nowy rok akademicki

img 20201016 101834 2020 10 16 104456

O roli katolickiej uczelni we współczesnym świecie kształcącej humanistów, mówił w wykładzie inaugurującym nowy rok akademicki rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Mirosław Kalinowski. Rektor KUL wielokrotnie odniósł się do nauczania patrona uczelni, Jana Pawła II.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

– Uczelnia bezinteresownie poszukuje prawdy. Daje szansę na uratowanie cywilizacji i odpowiada na potrzeby człowieka – mówił w wykładzie ks. rektor Mirosław Kalinowski – Pragniemy, by Katolicki Uniwersytet Lubelski był uczelnią nowoczesną, ale opartą na tradycji. Uczelnią przodującą w rankingach naukowych, ale jednocześnie mającą swój wyrazisty charakter, do którego zobowiązuje nas przydomek „katolicki”. Uczelnią widoczną w życiu społecznym i promującą nowe, ciekawe rozwiązania w wielu dziedzinach, a równocześnie wprowadzającą do świata nauki i relacji społeczno – gospodarczych ducha prawdy, uczciwości, moralności i wysokiej kultury.

Inauguracja odbywa się w 42. rocznicę wyboru na papieża Jana Pawła II. – Jest on szczególnym patronem naszego uniwersytetu. Jan Paweł II umiał skierować własną uwagę w stronę drugiego człowieka, traktując go jako dar – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. – Bo ci wszyscy, którzy mieli szczęście spotkać osobiście Jana Pawła II podkreślają, że był on mistrzem słuchania, mistrzem dialogu. Do spotkania z drugim człowiekiem, reprezentującym także odmienne poglądy, inną tradycję duchową, papież zawsze podchodził z niezwykłym szacunkiem – równocześnie z otwartością na wspólne poszukiwanie prawdy w duchu pokory i miłości.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL kard. Kurtowi Kochowi

W tej chwili trwa uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa kardynałowi Kurtowi Kochowi. Szwajcarski kardynał to przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan i bliski współpracownik dwóch ostatnich papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Kardynał Koch stanie się 108. doktorem honoris causa uczelni. Do tego grona należą m.in. Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński i Czesław Miłosz.

PaSe / GRa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version