Lubelscy seniorzy nie pozostaną bez pomocy

hands 2906458 1920 2020 03 17 161521 2020 04 30 184120 750x375 2020 10 15 212447

Od dziś (15.10) obowiązują godziny dla seniorów robiących zakupy w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach i placówkach pocztowych. Godziny dla seniorów rząd wprowadził, by ochronić osoby starsze. W Lublinie wiele organizacji pomaga im, żeby nie narażali się i nie wychodzili bez potrzeby z domu. Jedną z nich jest Centrum Wolontariatu.

– Wraz z wybuchem pandemii zorganizowaliśmy akcję „Jestem, rozumiem, wspieram” – mówi Radiu Lublin Martyna Głodek ze stowarzyszenia. – My jako organizacja pośredniczymy w kontakcie między seniorami –  którzy dzwonią do nas z prośbą o wykupienie leków bądź zrobienie zakupów spożywczych – a wolontariuszem. Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie zaprasza wszystkich, którzy mają wolny czas i chęć do pomagania. W imieniu stowarzyszenia chcę też wygłosić mały apel do seniorów, aby nie bali się prosić o pomoc.

– W dobie pandemii seniorzy to grupa, która otaczamy szczególną troską – podkreśla Maciej Budka, dyrektor lubelskiego oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. – Przede wszystkim staramy się zapewnić ciągłość usług opiekuńczych dla osób, które mamy pod swoją opieką w ich domach. Są to osoby często starsze, schorowane, niepełnosprawne, niewychodzące z własnych domów. Funkcjonują także nasze kluby seniora, do których uczęszcza blisko 1000 seniorów i tutaj również, przy zachowaniu szczególnych obostrzeń, te działania prowadzimy. Staramy się też zapewnić wszystkim seniorom, którzy tego potrzebują, wszelką pomoc; w tym, żeby mieli kontakt z innymi osobami, ale także w wychodzeniu po zakupy, wyprowadzaniu psów i załatwianiu wszelkich spraw, które służą temu, aby seniorzy niepotrzebnie z domu nie wychodzili. Są też najubożsi, którym oprócz robienia zakupów staramy się pomóc w inny sposób. Dzięki naszym sponsorom dostarczamy im żywność, chemię gospodarczą – wszystko to, co jest potrzebne na co dzień, co może odciążyć ich budżety.

CZYTAJ: Lublin od soboty w czerwonej strefie

– Lubelska Liga Gier Miejskich po raz kolejny przypomina o swojej inicjatywie, jaką jest akcja „Niesiemy pomoc w czasie COVID’u” – informuje Jakub Gęca, wiceprezes zarządu Ligi. – Jest ona realizowana dzięki wsparciu województwa lubelskiego i Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do dyspozycji mamy jeszcze około 60 paczek. Każda z nich zawiera środki higieniczne, żywnościowe oraz płyny do dezynfekcji, maseczki. Są zarówno środki z dużym czasem przydatności oraz chemia domowa. Oprócz paczek oferujemy jeszcze wyprowadzanie zwierząt i robienie zakupów seniorom. Warto podkreślić, że dysponujemy gronem 20 wolontariuszy, którzy gotowi są nieść pomoc wszystkim potrzebującym. U wielu ta pomoc trwa – wolontariusze są związani z konkretnymi seniorami. Wiadomo, że nie jest to tylko pomoc materialna, ale czasami potrzebna jest też rozmowa. Obecnie ponownie mamy coraz więcej zgłoszeń, że potrzebne jest wsparcie. Idzie też zima, więc czas większej ilości zachorowań, więc potrzeba nam teraz również wolontariuszy.

CZYTAJ: Premier: od soboty nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej [WIDEO]

– Wolontariusze, którzy się do nas zgłaszają, pomagają seniorom w robieniu zakupów, w załatwianiu spraw na mieście, np. w wykupieniu leków – mówi Paulina Stepnowska z Caritas. – Zachęcamy też osoby, które mieszkają blisko, żeby się rozejrzeć, czy nie mamy gdzieś w swoim bloku czy sąsiedztwie osób, które są starsze i którym ta pomoc jest potrzebna. Przede wszystkim fajnie by było, gdyby też sąsiedzi sobie pomagali. W sytuacjach, kiedy rzeczywiście nie ma blisko osób, które mogą pomóc, prosimy zgłaszać się do nas, a my będziemy wysyłać wolontariuszy. Od początku pandemii, czyli od marca, kiedy ta pomoc ruszyła w większy sposób, mieliśmy kilkuset seniorów, którym pomogliśmy.

– My wspieramy osoby starsze i uważamy, że obecność drugiego człowieka akurat w tym momencie jest zdecydowanie potrzebna – dodaje Wioleta Skwira, koordynatorka wolontariatu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Lublinie. – Obecnie nasi wolontariusze nadal odwiedzają swoich podopiecznych, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności. Na potrzeby obecnej sytuacji zmieniliśmy trochę rodzaj spotkań. Czasami są to spotkania on-line, jeżeli podopieczni potrafią połączyć się na rozmowę video. Proponujemy również wymianę informacji za pomocą listów czy też pozostawienie jakichś niespodzianek na wycieraczce.

mali bracia Ubogich poszukują także wolontariuszy chcących poświęcić swój czas seniorom.

Kontakty do wszystkich organizacji znajdziecie Państwo poniżej:

Centrum Wolontariatu: 81 534 26 52

Lubelska Liga Gier Miejskich: 668 826 941

Caritas Archidiecezji Lubelskiej: 668 770 774

mali bracia Ubogich: 573 388 927

LilKa /Gra

Fot. archiwum

Exit mobile version