Dziennikarka Polskiego Radia Lublin Katarzyna Michalak (na zdj.) została uhonorowana Angelusem w kategorii kultury medialnej.
Nagroda ma charakter honorowy. Laureaci otrzymują statuetkę przedstawiającą uskrzydloną postać, symbolizującą Anielskiego Posłańca. W tym roku wyróżnienia przyznano po raz piętnasty.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelskie Angelusy rozdane
– Praca w mediach musi być narzędziem do czynienia dobra – mówi laureatka Katarzyna Michalak: – Mistrz reportażystów Ryszard Kapuściński powiedział, że aby uprawiać dziennikarstwo, trzeba być przede wszystkim dobrym człowiekiem. I to jest nasze zadanie, bo to jest ustawiczna praca, ale też taki najważniejszy cel naszej pracy, żeby przekazywać dobro, wartości etyczne, żeby dotrzeć tam, gdzie są ludzie zazwyczaj pozostający cisi, pozostający na uboczu. A oni też mają swoją opowieść, bo każdy ją ma. Tylko nie każdy jest usłyszany. Musimy usłyszeć człowieka.
Angelus Miłosierdzia trafił do Alicji Barton, czyli „Jaśkowej Babci” – poetki i pisarki znanej z audycji Polskiego Radia Lublin: – Przede wszystkim jestem bardzo wzruszona, ale równocześnie mam satysfakcję – mówi Alicja Barton: – Po wielu, wielu latach ktoś dojrzał tę działalność. Starałam się być przykładem całe życie. Moją przewodnią myślą, którą przekazywałam dzieciom, było: „Czy umiesz światu coś dać, czy tylko brać? Pyta o to twoja siostra i brat. Podziel się tym, co masz, jeżeli miłość w sercu masz”.
Angelus Służby Publicznej trafił do dominikanina ojca Ludwika Wiśniewskiego – duszpasterza i działacz opozycji w okresie PRL. Angelusa Animacji Życia Kulturalnego otrzymała założycielka chóru Kantylena w III Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie Małgorzata Nowak. Angelus Dobroczynności powędrował do Wolontariusza Roku Lubelszczyzny Kordiana Ulricha. Za działalność artystyczną uhonorowany został artysta plastyk Jarosław Koziara, a za całokształt dorobku Jan Gurba – naukowiec, archeolog i geograf, od 40 lat związany z UMCS-em.
Pierwotnie nagrodzeni mieli odebrać statuetki w marcu. Te plany pokrzyżowała pandemia.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. archiwum