Lubelskie Kasztanobranie. Pomoc ważona kilogramami

chestnut 1710748 1920 2020 10 19 192620

Żeby pomóc, wystarczy schylić się po kilka garści kasztanów. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną wpłacone na lek dla 10-miesięcznej Sandry Wolniak z Kalisza, która cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Kasztanobranie trwa także w Lublinie.

– W zbiórkę włączyło się wiele instytucji – mówi w rozmowie z Radiem Lublin organizatorka Lubelskiego Kasztanobrania, Kinga Wysocka. – Udało nam się nawiązać współpracę z kilkoma przedszkolami, 2 filiami Miejskiej Biblioteki Publicznej, szkołą podstawową oraz ze Zgromadzeniem Księży Marianów, którzy udostępnili nam garaż na magazyn dla kasztanów. Myślę, że w tym momencie mamy około 250 kilogramów kasztanów, a rekordziści zebrali około 90 kilogramów. Postanowiliśmy zorganizować challenge, który polega na zebraniu 2 kilogramów kasztanów i nominacji osób, które mają zrobić to samo. To trwa maksymalnie 10 minut. Z jednego drzewa możemy uzbierać nawet do 30 kilogramów – dodaje.

– To jest dobra akcja, aby wciągnąć dzieci oraz całe rodziny. Jest to też okazja do tego, aby razem spędzili czas – zaznacza dyrektor Szkoły Podstawowej numer 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie, Ewa Barszcz. – Tych kasztanów w przedsionku szkoły stoi już bardzo dużo. Myślę, że będzie ich coraz więcej. Bardzo cieszę się, że nasze dzieci i ich rodzice są empatyczni oraz skorzy do pomocy – dodaje.

– Na spacerze było fajnie, byliśmy w 2 miejscach – opowiada jedna z uczestniczek akcji. – Najpierw zebraliśmy 4 kilogramy, a potem doszliśmy do 32 kilogramów. Mama musiała nieść 2 siatki, a potem wszystko trzeba było umyć. To jest dopiero ciężka praca. Zebranie jest naprawdę fajne. Warto pomagać – dodaje. 

– W przemyśle  wykorzystuje się owoce kasztanowca przede wszystkim do produkcji tradycyjnego kleju – podkreśla adiunkt w Instytucie Produkcji Ogrodniczej Zakładu Roślin Ozdobnych i Dendrologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Wojciech Durlak. – Mogą być one również wykorzystywane do produkcji wszelkiego rodzaju substancji piorących, głównie ze względu na to, że w kasztanach znajdują się duże ilości saponin, które mają zdolności do zmniejszania napięcia powierzchniowego i po prostu pienią się w ciepłej wodzie. Chyba największe zastosowanie mają natomiast w przemyśle farmaceutycznym. Owoce zawierają takie związki, które działają przeciwobrzękowo, przeciwzakrzepowo, a wszelkiego rodzaju wyciągi, wywary i roztwory wodno-alkoholowe z nasion kasztanowca mają zastosowanie w leczeniu żylaków, hemoroidów, zakrzepów. Podaje się, że te owoce mają zdolność pochłaniania promieniowania elektromagnetycznego – dodaje. 

– Kasztany zostaną sprzedane do skupu, a tak uzyskane środki wpłacimy na konto Sandry – opowiada Wysocka. – Za 1 kilogram można dostać od 50 do 80 groszy. Im większa jest liczba, tym te ceny są wyższe – dodaje. 

Zbiórka kasztanów prowadzona będzie do końca października. Szczegóły można znaleźć na Facebook-owym fanpagu Lubelskie Kasztanobranie.

LilKa / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version