Lubelskie: rośnie liczba ognisk epidemicznych. Powstało specjalne centrum koordynujące walkę z koronawirusem

korona1 2020 10 09 181810

W województwie lubelskim przybywa osób zakażonych koronawirusem. Rośnie też liczba ognisk epidemicznych.  – Obecnie mamy 58 aktywnych ognisk na terenie województwa. 15 z nich jest nowych. W regionie zmarło już w sumie 70 osób. Wzrosła też dynamicznie liczba osób zakażonych – mówiła podczas wideokonferencji Maria Jolanta Korniszuk, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

W dzisiejszym (09.10) porannym raporcie lubelski sanepid informował o 43 ogniskach koronawirusa oraz 66 dotychczasowych zgonach.

– Większość ognisk powstało w podmiotach leczniczych, a dokładnie w szpitalach. Stąd gorący apel o przestrzeganie podstawowych zasad reżimu sanitarnego – dodaje Maria Jolanta Korniszuk.

Z kolei rzecznik Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Agnieszka Strzepka, przekazała informacje o zajętych łóżkach „covidowych” i respiratorach. W szpitalach I poziomu na 134 łóżka wolnych jest 70, a w szpitalach II poziomu wolne są tylko 4 z 344 łóżek dla dorosłych. W przypadku łóżek dla dzieci wolnych jest 13 z 27. Rzecznik zaznacza, że „liczba łóżek dla dorosłych szpitali II poziomu nie uwzględnia 20 łóżek w szpitalu we Włodawie, które są w trakcie przygotowywania i częściowo zafunkcjonują już w sobotę”. Jeśli chodzi o łóżka respiratorowe to wolnych jest 14 z 38.

Są to dane z godziny 14.00, które nie obejmują łóżek szpitali III poziomu, czyli o najwyższym stopniu referencyjności.

Od soboty na cały kraj zostanie rozszerzona żółta strefa. Natomiast trzy powiaty w regionie – łęczyński, janowski i włodawski, znajdą się w strefie czerwonej.

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim działa już specjalne centrum, które ma koordynować działania związane z sytuacją epidemiczną w naszym regionie. – Na poziomie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego są trzy rodzaje stanowisk. Pierwsze z nich to wojewódzki koordynator medyczny, którego głównym zadaniem będzie kierowanie ruchem pacjentów w oparciu o informacje o wolnych łóżkach w poszczególnych szpitalach. Drugie stanowisko zajmie się kierowaniem „wymazówkami”, czyli pobieraniem próbek od tych pacjentów, którzy są w domu i nie mogą we własnym zakresie pojechać do punktu „drive-thru” i tam oddać próbki. Trzecie stanowisko będzie funkcjonować od poniedziałku – pracownik Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego będzie zbierał informacje ze szpitali – poinformował podczas wideokonferecji wojewoda lubelski Lech Sprawka.

CZYTAJ: Lech Sprawka o nowej strategii walki z koronawirusem

Jeśli chodzi o ewentualne zaświadczenie o tym, że dana osoba nie musi nosić maseczki, wojewoda stwierdził, iż może je wydać lekarz specjalista. – Osoby, których takie zaświadczenie dotyczy, już są pod opieką tego typu lekarza, nie widzę więc potrzeby nadmiernego angażowania do tego procesu lekarzy rodzinnych. Najlepiej byłoby, gdyby oceny, czy są przeciwskazania do noszenia maseczki przez konkretną osobę przy danym schorzeniu, dokonał lekarz specjalista, który już się nią zajmuje – wyjaśniał Lech Sprawka.

W całym województwie lubelskim w związku z koronawirusem zajęcia tradycyjne zawiesiło ponad 20 placówek. Pracują one całkowicie w trybie zdalnym. – W systemie innym niż tradycyjny, czyli w trybie zdalnym lub hybrydowym, pracuje w regionie w sumie około 60 placówek – mówi rzecznik lubelskiego kuratora oświaty Jolanta Misiak. – Dyrektorzy szkół przekazali nam do tej pory informacje o 58 przypadkach w placówkach, które spowodowały konieczność albo przejścia całkowicie na nauczanie zdalne, albo na nauczanie mieszane.

CZYTAJ: Lublin: coraz więcej szkół przechodzi na zdalne nauczanie

W autobusach i trolejbusach lubelskiej komunikacji miejskiej ponownie zostaną wydzielone specjalne strefy. – To w trosce o bezpieczeństwo i pasażerów i kierowców – mówi rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, Monika Fisz: – Strefy obejmą obszar w rejonie kabiny oraz pierwszych drzwi. O tym, że jest to strefa wydzielona, w której nie powinni przebywać pasażerowie, będzie informować specjalne oznakowanie. Wydzielone strefy w rejonie kabiny prowadzących będą skutkować brakiem możliwości wsiadania i wysiadania dla pasażerów pierwszymi drzwiami. W dalszym ciągu zawieszona zostaje możliwość zakupu biletu u kierowcy.

CZYTAJ: Strefy buforowe wracają do lubelskiej komunikacji miejskiej

Wydzielone strefy w rejonie kabiny kierowców będą sukcesywnie wprowadzane od najbliższego weekendu.

RMaj / MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version