Sytuacja epidemiczna w naszym regionie nie poprawia się. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (15.10) o 315 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim. W regionie zmarło też 7 osób chorych na Covid-19.
Od soboty, 17 października w strefie czerwonej znajdą się Lublin, Chełm, Zamość oraz powiaty: lubelski, janowski, rycki, włodawski, łęczyński, puławski, świdnicki, łukowski.
Zgodnie z przedstawionymi dziś przez premiera Mateusza Morawieckiego nowymi obostrzeniami od soboty w strefie czerwonej w sklepach będzie mogło być jednocześnie tylko 5 klientów na jedną kasę. Szkoły średnie i wyższe przechodzą na nauczanie zdalne, natomiast w zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 10 osób. Ponadto w obu strefach zostanie zawieszona działalność siłowni, aquaparków i basenów. Poza tym od 19 października będzie obowiązywał zakaz organizacji wesel i innych imprez okolicznościowych.
Natomiast w strefie żółtej działalność gastronomiczna będzie możliwa tylko w godzinach 6.00-21.00. Później będzie możliwe wydawanie jedynie dań na wynos. W zgromadzeniach będzie mogło brać udział jedynie 20 osób. Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauki hybrydowej. W strefach żółtych w transporcie publicznym będzie mogło być 50 proc. zajętych miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. Wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się jedynie bez publiczności, natomiast imprezy kulturalne maksymalnie z 25 proc. potencjalnych widzów. Ponadto od 19 października w imprezach rodzinnych – w tym w weselach – będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 20 osób. Podczas wesel nie będzie możliwości organizowania zabawy tanecznej.
Już teraz wraz ze wzrostem liczby zakażeń wzrasta także liczba szkół, które przechodzą w tryb całkowicie zdalny lub hybrydowy. Obecnie 33 placówki w regionie przeszły w tryb całkowicie zdalny. – Dotyczy to między innymi placówek z Lublina, takich jak Szkoła Podstawowa nr 6, ale też placówek z innych powiatów. Na przykład w powiecie hrubieszowskim jest to I LO im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie – mówi rzecznik lubelskiego kuratora oświaty Jolanta Misiak. – W sumie wszystkich szkół, które pracują albo w trybie całkowicie zdalnym, albo też w trybie mieszanym mamy obecnie w województwie lubelskim 110.
W porównaniu z danymi ze środy, 14 października jest to wzrost o 30 placówek. – Sytuacja jest bardzo dynamiczna – dodaje Misiak. – Do kuratorium kierowane są pytania, dlaczego to zamknięcie w jednych przypadkach jest dłuższe – nawet 10– czy 14-dniowe, a w innych krótsze. Sytuacja w każdym miejscu jest inna. Różne są szkoły, pracują one w innych warunkach, położone są w innych miejscach. Jedne znajdują się w strefie czerwonej, podczas gdy inne w żółtej. W jednych zakażeń jest mniej, w innych więcej. Sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia.
W związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń, wojewoda lubelski podjął we wtorek decyzję o zwiększeniu dostępności do mobilnych punktów pobierania wymazów w kierunku wykrycia koronawirusa. Aktualnie na terenie województwa lubelskiego działają 32 punkty drive-thru, w tym 7 w Lublinie. – Prowadzimy rozmowy celem zwiększenia liczby punktów w Lublinie – potwierdza rzecznik lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Małgorzata Bartoszek. – Na mapie województwa lubelskiego punkty pobrań rozmieszczone są równomiernie. Znajdują się w każdym powiecie i są zorganizowane przez szpitale. W Białej Podlaskiej, Chełmie, Puławach, Bełżycach, Bychawie, Lubartowie, Hrubieszowie, Dęblinie, Zamościu i w dwóch punktach w Lublinie funkcjonują punkty mobilne, gdzie pobierane są pacjentom wymazy bez konieczności wysiadania z samochodu. Liczba tych punktów w ostatnim czasie wzrosła aż trzykrotnie.
Punkty pozostają w gotowości we wszystkie dni tygodnia, nie mniej niż przez dwie godziny dziennie. Trzynaście szpitali w województwie lubelskim wydłużyło godziny pracy punktów poboru. Osoby ze skierowaniem na wymaz mogą wykonać go bezpłatnie.
Na stronie nfz-lublin.pl można znaleźć aktualną listę punktów wraz z godzinami otwarcia.
Konieczne w obecnej sytuacji było także zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów z Covid-19. – Do końca tygodnia ma być ich nieco ponad 700 – mówił w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Związane jest to przede wszystkim z dalszym rozwinięciem liczby łóżek drugiego poziomu w szpitalu koordynacyjnym w Puławach oraz szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Z tym, że łóżka w tej ostatniej placówce będą dostępne prawdopodobnie w poniedziałek, a najpóźniej w we wtorek. Jeżeli mówimy o łóżkach z respiratorami, ich aktualny stan wynosi 63, przy czym mamy tu mniejszy stopień wykorzystania ich przez pacjentów. Każdego dnia dysponujemy rezerwą w granicy około 20 łóżek dla pacjentów będących w najgorszym stanie.
Do tej pory w województwie lubelskim potwierdzono łącznie 5571 przypadków zakażenia koronawirusem, 2879 osób wyzdrowiało, a 91 zmarło.
Aktualnie w województwie lubelskim jest 2 601 aktywnych przypadków koronawirusa. 311 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia, 15 tysięcy 524 poddanych kwarantannie i 520 objętych nadzorem epidemiologicznym.
EwKa a / opr. ToMa
Fot. archiwum