Kobiety bierne zawodowo mieszkające w Lublinie mogą skorzystać z darmowego żłobka. Wszystko w ramach projektu „Mali odkrywcy 2 – żłobek rozbudzający ciekawość świata”.
– Inicjatywa jest skierowana do kobiet, które sprawują opiekę nad dziećmi, ale chcą wrócić do pracy – mówi koordynująca projekt Agata Wójcik. – Projekt skierowany jest do mam wykluczonych społecznie, bezrobotnych, niepracujących, bądź wracających po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym na rynek pracy. W ramach naszego projektu mamy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci dziennej opieki nad dzieckiem,
– Mamy bardzo często do nas przychodzą i dziękują za to, że mogą uczestniczyć w projekcie, ponieważ dzięki temu mogą spokojnie powrócić do pracy, bądź znaleźć nową pracę – podkreśla Anna Klepacka- Wawruch, dyrektor lubelskiego żłobka „Mali odkrywcy 2” przy ul. Leszczyńskiego w Lublinie. – Celem projektu jest powrót mam do pracy. Mama, która chce u nas zostawić dziecko, musi w ciągu 3 miesięcy wrócić do pracy, którą utraciła z racji urodzenia dziecka bądź znaleźć nową.
– Przed złożeniem projektu do konkursu, organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie, my jako firma musimy zrobić analizę rynku, czy jest w ogóle zapotrzebowanie na tego typu placówki – dodaje Agata Wójcik. – Robiliśmy takie badania, wywiady z mamami i było duże zainteresowanie. Jednak nie ma wielu takich żłobków w Lublinie, a jeżeli są to przede wszystkim są płatne. To pierwsza bariera dla matek, które są długotrwale bezrobotne bądź zarejestrowane w urzędzie pracy i niekoniecznie przed znalezieniem pracy miały środki finansowe, pozwalające na oddanie dziecka do żłobka. Z tych informacji otrzymywanych od matek wiedzieliśmy, że na pewno będzie duże zainteresowanie naszym żłobkiem i ułatwi on tym mamom odnalezienie się na rynku pracy.
– Wierzę, że to jest siła napędowa dla naszego rynku – podkreśla Karolina Chadzypanagiotis-Jurkiewicz, właściciel firmy JC Group, prowadzącej żłobek „Mali odkrywcy 2” w Lublinie. – Zazwyczaj kobietom, które mają dzieci, trudniej wrócić na rynek. Sama mam dwójkę dzieci, prowadzę firmę i wiem, jak ciężko jest połączyć życie rodzinne z zawodowym. A na pewno jesteśmy pracownikami, którzy dają z siebie wszystko. Jesteśmy poukładane, staramy się i ta opieka nad dzieckiem dużo nam daje, bo możemy spokojnie zająć się sprawami zawodowymi wiedząc, że dziecko jest w dobrych rękach.
– Żłobek jest czynny od 6.30 do 17.00 i w tych godzinach dzieci mogą u nas przebywać – informuje Anna Klepacka-Wawruch. – Posiadamy również dodatkowe zajęcia w żłobku w ramach projektu. Są to zajęcia logopedyczne, sensomotoryczne, z gimnastyki korekcyjnej oraz z języka angielskiego.
– Nie wyobrażam sobie siedzenia w domu i zajmowania się tylko i wyłącznie dziećmi i nierozwijania siebie – dodaje Karolina Chadzypanagiotis-Jurkiewicz. – Dzieci są ważne, najważniejsze w życiu, ale jednak trzeba też myśleć o sobie. Dzieci kiedyś „wyfruną”, pójdą każde w swoją stronę i wtedy te mamy zostają z niczym, bo nic innego nie robiły tylko zajmowały się dziećmi. Wydaje mi się, że tu jest nasza wartość, że nie wypadamy z rynku pracy na długo. Jesteśmy i układamy swoje życie, bo wychowanie dzieci wychowaniem, ale jesteśmy też my, jako osoby, a nie tylko matki, które mają się w 100% poświęcić i nic więcej nie robić. Według mnie tutaj ten balans między wychowywaniem dzieci, a rozwijaniem się jest zachowany.
Do projektu „Mali odkrywcy 2 – żłobek rozbudzający ciekawość świata” można zgłosić się, wypełniając stacjonarnie formularz w żłobku przy ul. Leszczyńskiego 25. Szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie jcgroup.pl.
InYa / GRa