Wojewoda lubelski powołał trzech pełnomocników zajmujących się organizacją szpitala tymczasowego w Lublinie. O jego ewentualnym powstaniu zdecyduje – o ile zajdzie taka potrzeba – minister zdrowia.
– Szpital mógłby powstać na terenie Targów Lublin, a przewidywana w nim liczba łóżek to 450 – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Jednym z pełnomocników jest osoba, która zajmuje się przygotowaniem infrastruktury, a dwie pozostałe zajmują się przygotowaniem medycznym. W strukturze tej placówki mają funkcjonować dwa oddziały: intensywnej terapii i zakaźny. W tej chwili szacujemy, że od decyzji ministra zdrowia czas uruchomienia takiego szpitala, jeżeli nie będzie problemu z zabezpieczeniem przynajmniej części personelu, wyniesie 2 do 3 tygodni.
CZYTAJ: Leszek Buk: Tworzenie szpitali polowych w czasie epidemii to dobre rozwiązanie
W zalezieniu personelu, który mógłby pracować w szpitalu tymczasowym mają pomóc między innymi: Izba Lekarska, medyczne związki zawodowe czy organizacje pozarządowe.
CZYTAJ: Szef MSWiA: Jesteśmy gotowi stworzyć w najbliższych tygodniach sieć szpitali tymczasowych
W Warszawie trwają już przygotowania do uruchomienia pierwszego szpitala tymczasowego, mieszczącego się na Stadionie Narodowym. Jak poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, w ciągu godziny od uruchomienia specjalnej strony internetowej, zgłosiło się 114 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych gotowych pracować w tym szpitalu.
CZYTAJ: Wojewoda podał lokalizację szpitala polowego w Lublinie
MaTo / opr. ToMa
Fot. archiwum