Ministerstwo Zdrowia wprowadza politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających ograniczeń epidemicznych. Resort zapowiada między innymi zaostrzenie kar za brak maseczki.
– Bez maseczki, tam gdzie jej posiadanie jest konieczne, będzie mogła przebywać tylko osoba posiadająca zaświadczenie lekarskie lub odpowiedni dokument – poinformował we wtorek (06.10) minister zdrowia Adam Niedzielski na wspólnej konferencji prasowej z komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem.
Od soboty (10 października) obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej.
– W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. (…) Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby – powiedział minister. Wśród rozwiązań wypracowanych przez prawników ministerstwa i policji wymienił to, że bez maseczki, tam gdzie jej posiadanie jest konieczne, „będzie mogła przebywać tylko osoba posiadająca odpowiednie zaświadczenie lub dokument potwierdzający niemożność noszenia maseczki”: – Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu będzie z całą surowością karana – podkreślił.
Imprezy w lokalach i zgromadzenia
Szef resortu zdrowia poinformował podczas konferencji prasowej o planowanym zakazie udostępniana lokali do imprez: – Niestety część lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, które – przypominam – są zakazane we wszystkich strefach, udostępniały swoją przestrzeń. Wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które spowodują, że każda taka impreza, która będzie odbywała się „przy okazji”, jak to się mówiło podczas tłumaczenia, będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia – powiedział Niedzielski.
– Drugi obszar, w którym chcemy poprawić jakość przepisów to są zgromadzenia (…). Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu odległości od poszczególnych zgromadzeń co najmniej 100 metrów. Do tej pory mieliśmy do czynienia z taką praktyką, że te zgromadzenia były zgłaszane praktycznie w jednym miejscu – poinformował Niedzielski.
Nakaz noszenia maseczek na cmentarzach
Na cmentarzach, niezależnie od strefy, w której się znajdują, obowiązuje nakaz noszenia maseczek – mówił Adam Niedzielski: – Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada, będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony też na ten temat rozmawialiśmy z komendantem i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji – zaznaczył Niedzielski.
Call center dla medyków
– Będziemy chcieli, aby szpitale koordynacyjne brały na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie. Przy każdym z nich mają się znajdować call center dla medyków, którzy otrzymają informacje, gdzie pacjent powinien być kierowany – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia był pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej, jak będą się zwiększały możliwości dotyczące liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19: – Pracujemy nad redefinicją modelu, a szczególnie roli szpitali trzeciego poziomu, które do tej pory nazywały się specjalistycznymi – oświadczył: – Zbliżając się coraz bardziej do dużego obłożenia, które jest testowaniem naszej granicy wydolności, będziemy chcieli, żeby te szpitale były dedykowane walce z COVID-19, trochę na kształt wcześniejszych szpitali jednoimiennych – dodał. Niedzielski poinformował, że szpitale specjalistyczne będą nazywane koordynacyjnymi, ponieważ – jak podkreślił – „będą brały na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie – zarówno z poziomu zarządzania ruchem karetek, ale także informowania lekarzy POZ, gdzie kierować pacjenta w kiepskim stanie z dodatnim wynikiem”.
Jest już projekt nowych przepisów
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zamieszczono w wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
Zaznaczono tam, że w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania epidemii zdecydowano o zmniejszeniu liczby osób (z wyłączeniem obsługi), biorących udział przyjęciach ślubnych, stypach lub przyjęciach komunijnych, a także innych przyjęciach okolicznościowych w strefie czerwonej do 50 osób, strefie żółtej do 75 osób, a w pozostałej części kraju do 100 osób. Wprowadzono również obowiązek zakrywania ust i nosa zarówno dla osób przebywających na obszarze czerwonym, jak i żółtym. W obszarze czerwonym restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne będą mogły pracować w godzinach od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.
Ponadto zakazano prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych. Przywrócono obowiązek przedstawienia, na żądanie policji lub straży gminnej, „zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa”. Wprowadzono również minimalną odległość pomiędzy zgromadzeniami (np. przemarszami). Musi ona wynosić co najmniej 100 metrów.
Zwolniono również z obowiązku zakrywania ust i nosa nie tylko na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.
Dodano przepis, że warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uczestnika turnusu oraz jego opiekuna, jeżeli konieczność jego obecności wynika z wniosku lekarza. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.
Ponadto wprowadzono zmiany w zakresie przyjęć do hospicjów i na oddziały medycyny paliatywnej. – Zdecydowano, że wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany w sytuacji wymagającej, ze względu na stan zdrowia pacjenta, pilnego albo natychmiastowego przyjęcia pacjenta do hospicjum lub oddziału. W takim przypadku test diagnostyczny finansowany ze środków publicznych wykonywany będzie niezwłocznie po przyjęciu pacjenta do hospicjum lub oddziału – napisano w wykazie.
RL/ PAP (opr. DySzcz / ToMa)
Fot. MZ/ Twitter