Z dwóch nowych obiektów mogą już korzystać studenci Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Dziś (06.10) uroczyście otwarto nowy hangar dla samolotów Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego oraz Klub Uczelniany po gruntownej modernizacji.
Punktem kulminacyjnym uroczystości na terenie dęblińskiego garnizonu była jednak immatrykulacja studentów pierwszego rocznika z tradycyjnym ślubowaniem.
– Najważniejszą rzeczą jest inauguracja roku akademickiego – mówi mjr Marek Kwiatek, rzecznik prasowy Lotniczej Akademii Wojskowej. – Studenci pierwszego roku, zarówno studiów wojskowych – czyli podchorążowie, jak i cywilnych, otrzymali indeksy Lotniczej Akademii Wojskowej. Inauguracja wiąże się jednak również z otwarciem nowo wybudowanego hangaru. Ma on kubaturę ponad 16 tys. metrów sześciennych, w tym 1500 m kw. powierzchni użytkowej. W hangarze może się pomieścić 15 samolotów – dodaje mjr Kwiatek.
– Jeszcze korzystamy z lądowiska, które mamy do szkolenia podstawowego i zaawansowanego w Nowym Mieście – mówi płk pil. Grzegorz Weltrowski, dowódca Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego. – Ale tam infrastruktura jest dużo uboższa. Jej poszerzenie o nowy hangar i o centralną płaszczyznę postoju tutaj w Dęblinie, daje nam dużą zdolność do prowadzenia tych szkoleń właśnie stąd – dodaje płk Weltrowski.
– Do chwili obecnej część samolotów była trzymana na zewnątrz, w związku z tym liczymy, że teraz będą one wszystkie miały miejsce dla siebie. Podobnie jak nowe samoloty, których spodziewamy się w okolicach grudnia – mówi Michał Kopiel z 4. Kompanii 2. Plutonu Lotniczej Akademii Wojskowej. – Wszystko jest świeże, nowe, liczymy więc, że będzie się tu dobrze pracowało, zarówno z instruktorami, jak i z mechanikami samolotów – dodaje.
– Do tej pory większość lotów wykonywaliśmy w Nowym Mieście. Fajnie, że jest takie miejsce tutaj, bo na pewno ułatwi szkolenie, przyspieszy też kołowanie – mówi kapral podchorąży Julia Kawka. – Jest bliżej lotniska niż dotychczasowa płyta. Kiedy mamy loty jeden po drugim to nawet nie wstawiamy tych samolotów do hangaru, tylko zostawiamy na płycie przed hangarem, więc dobrze, że jest tu dużo miejsca: będzie gdzie kołować – dodaje studentka.
– Będziemy się dalej rozwijać – mówi gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, rektor komendant Lotniczej Akademii Wojskowej. – Mamy możliwości i akceptację kierownictwa resortu obrony narodowej do tego, żebyśmy się rozwijali. Taka jest potrzeba czasów. Mamy coraz większe nabory. Dzisiaj na poziomie 116–120 podchorążych, ale też zmienia się struktura tych naborów. Mamy więcej personelu latającego. Dlatego kupujemy sprzęt lotniczy. W perspektywie listopada pozyskamy kolejne sześć samolotów do szkolenia podstawowego, do lotów z widzialnością wzrokową. Dokładnie będą to maszyny Diamond DA-20. Mamy już samoloty tej klasy, ale rozbudowujemy naszą flotę powietrzną. Wzrasta liczba szkolonych osób, stąd rośnie zapotrzebowanie na samoloty – podkreśla komendant Lotniczej Akademii Wojskowej.
Prawie osiemnaście milionów złotych kosztowała modernizacja Klubu Uczelnianego Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Dziś (06.10) obiekt uroczyście otwarto, a następnie zorganizowano tam immatrykulację studentów pierwszego rocznika.
– Są zmiany. Jak widać jest pięknie – cieszy się Agnieszka Bazyluk, instruktor z klubu uczelnianego Lotniczej Akademii Wojskowej. – Obiekt odnowiony, zmodernizowany, sala widowiskowa wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy. Tego nam brakowało. Hol jest zdecydowanie powiększony, z taką częścią reprezentacyjną. Tutaj odbywają się wernisaże, wystawy. Kawiarenka, foyer są odnowione. Prowadzimy tu w ciągu roku spotkania autorskie z ludźmi sztuki, kultury – dodaje Agnieszka Bazyluk.
– To przestrzeń na 400 osób z możliwością prowadzenia wykładów grupowych. Jest to szczególnie ważne nawet w kontekście obecnych ograniczeń związanych z Covidem. Będziemy już od jutra wykorzystywać tę przestrzeń do celów dydaktycznych, chociaż generalnie to będzie serce kulturalne naszej uczelni – mówi gen. Piotr Krawczyk.
Wartość tych dwóch inwestycji to ponad 30 milionów złotych. Jeszcze w tym roku po modernizacji ma zostać oddany do użytku także stadion sportowy.
ŁuG / PrzeG
Fot. Łukasz Grabczak