O żydowskich i chrześcijańskich korzeniach dialogu rozmawiali w Lublinie arcybiskup Grzegorz Ryś oraz profesor Paweł Śpiewak z Uniwersytetu Warszawskiego. W bazylice ojców Dominikanów odbyło się spotkanie w cyklu Debata Dwóch Ambon, które towarzyszy obradom VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Debata Dwóch Ambon w Lublinie
– Obecność Boga to forma dialogu – mówi profesor Paweł Śpiewak: – To jest pytanie w jaki sposób Bóg mówi do ludzi, w jaki sposób podejmuje z nimi dialog. Pierwszy obszar tego dialogu dotyczy Tory, czyli Pięcioksięgu Mojżeszowego. To jest to źródło, to jest to bijące serce judaizmu.
– Jednym z klasycznych tekstów poświęconych dialogowi jest Encyklika papieża Pawła VI – mówi arcybiskup Grzegorz Ryś: – Rzeczywiście Paweł VI mówi o tym, że dialog to jest szczególny i główny sposób postępowania Kościoła. Mówi też, że nie można go zastąpić żadnym innym sposobem szerzenia myśli.
Była to ostania Debata Dwóch Ambon w bazylice ojców Dominikanów w Lublinie. Kolejne mają odbywać się w zmienionej formule – zapowiedział ojciec Tomasz Dostatni.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. Iwona Burdzanowska