Polska jest w zasięgu wyżu z centrum nad Bałkanami. Jaka pogoda czeka nas w nadchodzących dniach?

leaves 5665612 1920 2020 10 20 072011

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Zachodnia, Wyspy Brytyjskie oraz Rosja są pod wpływem niżów. Pozostałe obszary kontynentu są w zasięgu układów wysokiego ciśnienia. Polska jest w zasięgu wyżu z centrum nad Bałkanami. Z południowego zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarne morskie.

Dziś (20.10) zachmurzenie przeważnie umiarkowane, początkowo w rejonie zalegania mgieł duże. Przed południem miejscami mgły ograniczające widzialność do 100 metrów. Temperatura maksymalna od 8 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 13 stopni Celsjusza na południowym zachodzie i zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 kilometrów na godzinę na południowym zachodzie kraju, do 70 kilometrów na godzinę na Przedgórzu Sudeckim oraz do 75 kilometrów na godzinę w górach, południowy i południowo-zachodni.

W nocy na południu zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami na północy kraju słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 4 stopni Celsjusza na południu do 7 stopni Celsjusza, 8 stopni Celsjusza w centrum kraju i 10 stopni Celsjusza lokalnie nad morzem, w dolinach górskich od 2 stopni Celsjusza do 4 stopni Celsjusza. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni. Na terenach podgórskich porywy wiatru do 60 kilometrów na godzinę, w Tatrach do 100 kilometrów na godzinę.

W środę (21.10) w północnej połowie kraju zachmurzenie na ogół duże, miejscami opady deszczu. Poza tym na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na wschodzie do 16 stopni Celsjusza na zachodzie, w kotlinach sudeckich do 18 stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 kilometrów na godzinę, na Przedgórzu Sudeckim do 70 kilometrów na godzinę, wysoko w górach do 100 kilometrów na godzinę, południowy i południowo-zachodni.

PAP / RL / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version