Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zamordowani za walkę o niepodległość i suwerenność Polski zostali upamiętnieni w Potoku-Stanach w powiecie janowskim.
Na miejscowym cmentarzu odsłonięto pomnik pamięci 13 mieszkańców miejscowości Potok-Stany Kolonia, Potok-Stany i Dąbrówka zamordowanych w Puziowych Dołach 14 kwietnia 1944 roku przez żołnierzy Armii Ludowej.
– Zostali zamordowani za to, że służyli Polskiemu Państwu Podziemnemu – mówi prezes Fundacji Kazimierza Wielkiego Karol Wołek: – Byli to żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, a także osoby, które komuniści podejrzewali o to, że były w konspiracji niepodległościowej. Dlaczego w ogóle ten mord się odbył? Zbliżał się front sowiecki. Agentura sowiecka, czyli oddziały Armii Ludowej na terenie ziem polskich, przygotowywały kolejną okupację. Komuniści przygotowywali grunt pod przyszły aparat administracyjny okupanta sowieckiego. Głównym zadaniem Gwardii Ludowej, a później Armii Ludowej, był wywiad przeciwko Niemcom, jak i Polskiemu Państwu Podziemnemu.
Ciała zamordowanych pierwotnie zakopano w miejscu kaźni w Puziowych Dołach. Później komuniści przenieśli je w nieznane do tej pory miejsce. Jeżeli kiedyś dojdzie do ich odnalezienia, będą mogły zostać pochowane w odsłoniętym dziś monumencie.
MaK (opr. DySzcz)
For Magdalena Kowalska