Kilkadziesiąt laptopów, drukarek i słuchawek do zdalnej nauki oraz środki dezynfekcji i ochrony osobistej trafiło do rodzin zastępczych z terenu powiatu lubartowskiego.
Dzięki realizowanemu przy współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim w Lublinie projektowi „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii Covid-19” dzieci umieszczone w pieczy zastępczej zyskały nowoczesny sprzęt do zdalnej i stacjonarnej nauki – mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Lubartowie Iwona Maj: – W ramach tego projektu powiat lubartowski zamówił sprzęt komputerowy w formie laptopów, słuchawki do zdalnego nauczania, jak również sprzęt audiowizualny w formie drukarek, skanerów i kopiarek. 58 rodzin uzyskało wsparcie w formie sprzętu informatycznego, jak również środków ochrony osobistej: maseczek, płynów do dezynfekcji. Wszystkie potrzeby były oceniane indywidualnie. Chodziło o to, aby pomóc dzieciom i młodzieży w zdalnym nauczaniu.
– Dzieci, które pozostają w domach ze względu na covid, muszą realizować obowiązek szkolny i w związku z tym taka pomoc jest niezbędna – mówi Ewa Zybała, starosta lubartowski: – Jest jak najbardziej zasadne, żeby wspierać rodziny zastępcze i wspomagać w wychowywaniu młodego pokolenia. Często rodzice wykonują tytaniczną pracę i na pewno chcieliby dzieciom zapewnić jak najlepsze warunki do życia i nauki.
– Jesteśmy rodziną zastępczą od 20 lat – mówi Marzanna Majewska: – Mamy pięcioro dzieci. Dwoje się usamodzielniło, troje jest jeszcze z nami. W przypadku zdalnego zdalnego nauczania jest to sprzęt po prostu niezbędny. Mamy w domu tylko jeden laptop, troje dzieci, ja – nauczycielka. I wszyscy czworo musimy uczestniczyć w zdalnym nauczaniu. Ten sprzęt przyda nam się bardzo. Myślę, że będzie wykorzystywany w stu procentach, ponieważ ma kto na nim pracować.
– Wiemy, że nawet do kilku tysięcy dzieci rocznie potrzebuje takiego wsparcia, przyjęcia do rodzin zastępczych, ale mało jest takich rodzin, które wychodzą naprzeciw. Często dzieci muszą pozostawać pod opieką instytucji – mówi Ewa Zybała.
– Aktualnie mamy 58 rodzin zastępczych – mówi Iwona Maj: – Staramy się znaleźć jak najlepszą rodzinę dla dzieci, a nie placówkę opiekuńczo-wychowawczą, ponieważ to już jest ostateczność. Prowadzimy kampanię społeczną „Kierunek – rodzina”, która ma zachęcić wszystkie osoby, które mają taką potrzebę, kierują się sercem, aby pomagać drugim osobom, aby dzieci pozbawione opieki rodzin biologicznych mogły znaleźć prawdziwy dom.
Wsparcie w postaci laptopów, urządzeń wielofunkcyjnych czy środków ochrony osobistej otrzymało 58 rodzin i 172 dzieci. A chętni na bycie rodzicami zastępczym z terenu powiatu lubartowskiego powinni zgłaszać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Szaniawskiego. Tam otrzymają wszelkie niezbędne informacje i wskazówki. Zainteresowani z innych powiatów mogą się zgłaszać odpowiednio do swoich PCPR-ów.
JPi (opr. DySzcz)
Fot. Jerzy Piekarczyk