„Pracujemy na granicy możliwości”. Lubelskie laboratoria COVID działają pełną parą

laboratorium 2020 10 16 194512

Laboratoria COVID w Lubelskiem pracują pełną parą. Minionej doby w 11 laboratoriach działających w województwie przebadano w sumie 2269 próbek na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak długo trzeba czekać na wyniki badań i gdzie pobierane są wymazy?

Testy na obecność koronawirusa wykonywane są w szpitalach u osób z objawami choroby, komercyjnie, a w przypadku ludzi znajdującym się na kwarantannie albo poddanym nadzorowi epidemiologicznemu na zlecenie sanepidu.

– Jeśli chodzi o osoby z kwarantanny, wymaz pobierany jest z przez wykwalifikowanego pracownika z karetki wymazowej. Pobierany jest on w domu takiej osoby. Wyniki badania poddane mu osoby sprawdzają u zleceniodawcy. W przypadku sanepidu, jest to właściwy terenowo państwowy powiatowy inspektor sanitarny. Informuje on niezwłocznie o wynikach przebadaną osobę – wyjaśnia rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Katarzyna Wnuk.

Na wyniki czeka się około doby, ale nie od chwili zrobienia testu, ale od momentu dostarczenia próbki do laboratorium.

Spośród 11 laboratoriów w Lubelskiem, to działające przy lubelskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, przebadało minionej (16.10) doby najwięcej próbek na obecność koronawirusa. Z 2269 placówka przebadała 564 osoby.

– Pracujemy na granicy możliwości. W ciągu doby mamy coraz więcej zleceń – mówi kierownik Pracowni Czynników Zakaźnych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, Jacek Banachiewicz. – Liczba testów, które są wykonywane, oscyluje u nas w granicach 450-600 dziennie. Jeszcze miesiąc temu było to w granicach 200-250. Natomiast teraz, mniej więcej od 10 dni, to wszystko przewyższa możliwości naszego laboratorium. Widać duży wzrost dodatnich wyników. Dziennie wykrywamy ok. 150, wcześniej było to od 15 do 20 dziennie.

Żeby test na koronawirusa wykonać bezpłatnie, trzeba mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Osoby, które takiego skierowania nie posiadają, mogą udać się prywatnie do jednego z 11 laboratoriów działających w regionie. Z kolei ze skierowaniem można skorzystać z jednego z 32 punktów drive-thru, istniejących w województwie lubelskim, w tym 7 w Lublinie.

– Planujemy zwiększenie ich liczby, ale na razie wydłużyliśmy godziny pracy tych punktów – informuje wojewoda lubelski Lech Sprawka. – A gdyby były sytuacje niewłaściwego funkcjonowania drive-thru, można interweniować pod numerem 81 5310649. Dyżurny na tym stanowisku czeka na telefony od godziny 8.00 do 20.00.

Na stronie nfz-lublin.pl można znaleźć aktualną listę punktów wraz z godzinami otwarcia.

Podczas dzisiejszej (16.10) wideokonferencji wojewoda lubelski Lech Sprawka zapowiedział powstanie w regionie kolejnego laboratorium.

– Zauważamy, że po prostu zaczynamy być niewydolni, że ta liczba próbek zaczyna nas przerastać – przyznaje Jacek Banachiewicz. – To potężna robota. Przy tej liczbie testów czasami nie udaje się niestety dotrzymać terminu wydania wyniku w dobę po otrzymaniu próbki. Po prostu nie wyrabiamy się. Może się zdarzyć, że na wynik trzeba czekać i dwie doby.

W Lubelskiem laboratoria, w których wykonywane są badania na obecność koronawirusa, działają w: Lublinie, Puławach, Zamościu i Białej Podlaskiej.

Minionej doby w Lubelskiem zmarło 11 osób zakażonych koronawirusem. U 284 osób potwierdzono zakażenie.

Do dziś (16.10) w Lubelskiem potwierdzono łącznie 5855 przypadków zakażenia koronawirusem. Za ozdrowieńców uznano 2982 osoby. Od początku pandemii zmarło 102 mieszkańców regionu.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. archiwum / Lubelski Urząd Wojewódzki

Exit mobile version