Prof. Rocco Buttiglione odwołał swój wykład inauguracyjny na KUL-u

400px rocco buttiglione 2020 10 12 205222

– Włoski filozof prof. Rocco Buttiglione (na zdjęciu) odwołał swój wykład inauguracyjny na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – poinformowało pismo katolickie „Więź”.

Jak informuje pismo, profesor decyzję podjął w geście solidarności z ks. prof. Alfredem Wierzbickim, który ma stanąć przed rzecznikiem dyscyplinarnym KUL-u. W komunikacie uniwersytetu napisano, że „treść wypowiedzi medialnych księdza doktora habilitowanego Alfreda Wierzbickiego jest traktowana przez władze uczelni, jako działania szkodzące misji KUL”. Sprawa ma związek z poręczeniem ks. prof. Wierzbickiego za aktywistę LGBT, nazywającego siebie „Margot”.

Uzasadniając swoją decyzję o odwołaniu wykładu, prof. Buttiglione przywołuje też list zasłużonego byłego rektora KUL ks. prof. Andrzeja Szostka, który w geście protestu zrezygnował z wszystkich funkcji uniwersyteckich. „W takiej sytuacji nie mogę dotrzymać mojego zobowiązania” – zacytowano słowa prof. Buttiglione na stronach pisma „Więź”.

CZYTAJ: Ks. prof. Andrzej Szostek rezygnuje z funkcji prezesa Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II KUL

Przed kilkoma dniami włoski filozof gościł w Polsce, gdzie otrzymał Nagrodę im. bp. Tadeusza Pieronka „In Veritate” za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich. Według źródeł redakcji „Więzi”, właśnie z Krakowa wystosował wspólny list do metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika – wielkiego kanclerza KUL i do rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, w którym poinformował o swojej decyzji. – Dziś ks. Alfred Wierzbicki jest atakowany podobnie jak ja 16 lat temu. Tyle, że z prawicy, a nie z lewicy, za przypomnienie (…) nauki Katechizmu Kościoła Katolickiego: o szacunku wobec osób homoseksualnych – mówi Buttiglione w wywiadzie dla pisma „Więź”.

Rocco Buttiglione jest włoskim filozofem, członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, był również ministrem, europosłem i senatorem. Od 1994 roku jest także doktorem honorowym KUL. Kieruje Katedrą Filozofii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Wykład inauguracyjny prof. Buttiglione miał wygłosić na KUL w niedzielę (18.10).

W wydanym 29 września 2020 roku komunikacie Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, poinformowało, że wypowiedzi medialne ks. Alfreda Wierzbickiego zostaną skierowane do oceny przez rzecznika dyscyplinarnego. Władze KUL powiadomiły, że podstawą podjęcia takiej decyzji jest statut uczelni. Zgodnie z nim „na wydziałach kościelnych uniwersytetu mogą być zatrudnione jako nauczyciele akademiccy te osoby, które należą do Kościoła katolickiego i odznaczają się nieskazitelnością życia, czystością doktryny i pilnością w pełnieniu obowiązków”. Ksiądz profesor Alfred Wierzbicki jest kierownikiem Katedry Etyki KUL.

CZYTAJ: Kolegium Rektorskie KUL: Wypowiedzi ks. prof. Alfreda Wierzbickiego oceni rzecznik dyscyplinarny

Już wcześniej władze KUL odcięły się od wypowiedzi księdza prof. Wierzbickiego. – Opinie wygłaszane przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego przedstawiają wyłącznie jego prywatne poglądy i w żadnym przypadku nie można utożsamiać ich ze stanowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – napisał na początku września w oświadczeniu na Facebooku rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. – KUL od ponad 100 lat kształtuje kolejne pokolenia studentów w duchu nauki społecznej i moralności Kościoła katolickiego, pozostając areną wymiany opinii i dyskusji. W kwestiach związanych z LGBT+ nasz uniwersytet w pełni utożsamia się ze stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski przyjętym podczas ostatniego Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze – dodał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ: Rektor KUL: Opinie ks. prof. Alfreda Wierzbickiego nie są stanowiskiem uczelni

W stanowisku dotyczącym LGBT+, przyjętym przez Komisję Episkopatu Polski, biskupi podkreślili m.in., że obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów. Zaznaczono, że „Kościół nie może się zgodzić na rozszerzenie rozumienia małżeństwa i rodziny, zrównanie praw i przywilejów małżeństw heteroseksualnych i homoseksualnych, uznanie związków partnerskich tworzonych przez pary tej samej płci wraz regulacją sytuacji majątkowej, alimentów i dziedziczenia, a także umożliwienie związkom monopłciowym adopcji dzieci oraz przyznanie osobom od 16. roku życia prawa do określenia swojej płci”.

Usunięcia księdza Wierzbickiego z uczelni domagała się Fundacja Życia i Rodzina.

CZYTAJ: Fundacja Życie i Rodzina: Żądamy zwolnienia ks. Wierzbickiego z KUL

LeW / opr. PaW / ToMa

Fot. Elena Torre / wikipedia.org

Exit mobile version