Student z Lublina stworzył aplikację, która pomaga uczniom w zdalnej nauce. „Pomocniczek” krok po kroku pokazuje, jak rozwiązać zadania z matematyki, fizyki czy chemii. Pomaga także przy nauce języka angielskiego.
– Główną rolą tej aplikacji jest wytłumaczyć zadanie – mówi w rozmowie z Radiem Lublin jej twórca, Jakub Klementowicz. – To darmowa aplikacja mobilna, która służy do pomocy uczniom. Dzięki niej uczniowie mogą zobaczyć, jak krok po kroku rozwiązywać zadania, taką metodą, jaką zrobiłby to nauczyciel na lekcji, czy też jakby to było pokazane w podręczniku. Dlatego śmiało nazywam „Pomocniczka” prywatnym korepetytorem w kieszeni albo interaktywnym podręcznikiem w telefonie – dodaje.
Jak ta aplikacja faktycznie działa? – Otwieramy ją i na samym początku będziemy mieli do wyboru cztery przedmioty: matematykę, fizykę, chemię i język angielski – tłumaczy Klementowicz. – Przykładowo wybieramy matematykę, by móc policzyć ułamki. Wchodzimy w kalkulator ułamków, wpisujemy interesujące nas działanie i klikamy przycisk „oblicz”. Uzyskujemy wynik, rozpisany krok po kroku, jak to zostało policzone. Dodatkowo aplikacja zamienia jeszcze liczbę na liczbę dziesiętną.
– Tutaj nie ma możliwości powiedzenia, że to jest jakaś ściągawka czy coś takiego. Wiadomo, że ktoś może użyć tej aplikacji w takim celu, ale powiedzmy, że to jest najinteligentniejsza forma ściągawki. Wszystko dlatego, że przy okazji ktoś nauczy się krok po kroku, jak to zrobić. Uczniowie nie do tego to wykorzystują. Często ludzie mówią, że dzięki temu zrozumieli dany materiał – dodaje Jakub Klementowicz.
– Czy można wykorzystywać aplikację jako uzupełnienie lekcji? Tak – zaznacza pedagog szkolny z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Renata Palczewska-Drozd. – Jeśli nie ma jakiś merytorycznych przeciwwskazań, a materiały nie są obarczone jakimś błędem, to wszystkie rzeczy, które mogą pomóc w zrozumieniu danej partii materiału, będą korzystne – dodaje.
Aplikacja „Pomocniczek” jest dostępna w języku polskim oraz języku angielskim. Użytkownicy systemów operacyjnych Android mogą ją pobrać w serwisie Google Play.
InYa / opr. PaW
Fot. play.google.com