Radek Rak, pisarz związany z Lublinem, laureatem nagrody Nike

rak 2020 10 04 224558

Nagrodę Literacką Nike otrzymał w tym roku Radek Rak za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” – ogłosił podczas niedzielnej gali przewodniczący jury Paweł Próchniak. Laureat nagrody pochodzi z Dębicy, ale związany był też z Lublinem. Ukończył tu weterynarię i poświęcił stolicy naszego regionu jedną ze swych wcześniejszych powieści. Obecnie mieszka w Krakowie. 

Próchniak w laudacji ocenił, że: „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to klechda i jak każda klechda jest trumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. Snuje historie nie z tej ziemi, jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy – stwierdził.

Nagrodę Nike Czytelników otrzymała Joanna Gierak-Onoszko za „27 śmierci Toby’ego Obeda”

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to trzecia książka Radka Raka. Jego druga powieść „Puste niebo” to opowieść o magicznym dawnym Lublinie, z licznymi elementami fantastyki. Autor tak mówił kiedyś o tym mieście: „Przemierzałem jego przestrzeń po wielokroć, poznałem jego zakamarki i drzemiące w każdym zaułku opowieści. Dojrzewaliśmy powoli do wspólnej miłości, Lublin i ja”. Powieść miała stanowić też hołd autora dla miasta i swoisty magiczny przewodnik, dzięki któremu można odkrywać Lublin na nowo. Za „Puste niebo” w 2017 roku Radek Rak otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. 

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę.

Laureatami nagrody byli m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch. W ubiegłym roku Nagrodę Literacką Nike i Nike Czytelników nagrody zdobył Mariusz Szczygieł za reporterski zbiór „Nie ma”.

RL /PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version