Sytuacja epidemiczna w regionie coraz poważniejsza. W Lublinie powstanie szpital polowy?

img 20200626 182945 2020 10 19 172631

– Sytuacja epidemiczna w regionie jest poważna – informują lekarze. Specjaliści nie mają też żadnych wątpliwości, że to od nas samych zależy kiedy epidemia się skończy. Dziś (19.10) w regionie odnotowano 526 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 
  
Liczba zakażeń jest bardzo duża i niewykluczone, że w najbliższym czasie będzie jeszcze wyższa.

CZYTAJ: Adam Niedzielski: W przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zachorowań dziennie

Dziś (10.10) najwięcej zakażeń – 138 – odnotowano w Lublinie, 44 – w powiecie kraśnickim, 39 – w powiecie puławskim, 34 – w powiecie lubelskim, po 27 – w łukowskim i janowskim, 26 – w świdnickim, 24 – w Białej Podlaskiej, a 21 – w powiecie  łęczyńskim.   W innych powiatach lub miastach odnotowano po kilkanaście lub kilka zakażeń SARS-CoV-2. 

CZYTAJ: Lubelskie: 526 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 7 osób

W regionie wzrasta też systematycznie liczba ognisk koronawirusa. Obecnie jest 93 aktywne ogniska epidemiczne. 53 z nich jest w fazie rozwojowej, 28 w fazie stabilnej, 12 w fazie wygaszania. Najwięcej ognisk – 24 – stwierdzono w Lublinie. Natomiast 14 istnieje w powiecie włodawskim.

– Dziś (19.10) odnotowaliśmy 4 kolejne ogniska koronawirusa – mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Katarzyna Wnuk. –  Dotyczą one przedszkola w miejscowości Hańsk, Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej (oba w powiecie włodawskim), I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim oraz Oddziału Kardiologicznego ARION Szpitale w Biłgoraju – informuje Katarzyna Wnuk.

CZYTAJ: Koronawirus w Lubelskiem: cztery kolejne ogniska zakażeń

– Wykazujemy podczas testów coraz więcej osób z dodatnim wynikiem. Ograniczmy kontakt z innymi ludźmi do minimum. Pamiętajmy o dystansie, o reżimie sanitarnym, dezynfekcji rąk. Dbajmy o siebie. Jeżeli źle się czujemy, zostańmy w domu. Skonsultujmy się z lekarzem, żeby zobaczył, jaki jest nasz stan zdrowia – apeluje Katarzyna Wnuk.

Te zasady to dziś podstawy, o których każdy powinien wiedzieć. Specjaliści podkreślają również, że to od nas samych zależy to, czy epidemia będzie się rozprzestrzeniać.

Lublin jest też jednym z miast, w których może powstać szpital polowy dla chorych na COVID-19, o ile będzie taka potrzeba. Przewidywana liczba łóżek w takiej placówce to 380, w tym 80 respiratorowych.

CZYTAJ: Wojewoda podał lokalizację szpitala polowego w Lublinie

– Jest wstępne uzgodnienie, że szpital ten zlokalizowany byłby na terenie Targów Lublin. Będziemy czekać na decyzję Ministerstwa Zdrowia, natomiast dzisiaj trwają intensywne prace nad koncepcją tego szpitala; zaprojektowaniem go tak, żebyśmy mogli ten szpital szybko rozwinąć – powiedział lubelski wojewoda Lech Sprawka.

A ile jest obecnie w szpitalach w regionie miejsc dla osób zakażonych koronawirusem? – Łącznie łóżek drugiego i trzeciego poziomu mamy dzisiaj na terenie województwa lubelskiego 814. Jutro (20.10) będzie następne 28, czyli razem 842. W tej chwili zajętych jest około 645 łóżek – informuje wojewoda Lech Sprawka.

O tym czym szpital tymczasowy powstanie, zdecyduje ministerstwo zdrowia.  Aktualnie w województwie lubelskim 16415 osób poddano kwarantannie, a 488 objęto nadzorem epidemiologicznym. 

Do dnia 19 października 2020 roku potwierdzono łącznie 7390 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 3446 ozdrowieńców i zarejestrowano 125 zgonów.

MaTo / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version