Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Dla wielu ludzi jest to czas odwiedzania grobów swoich bliskich zmarłych, często rozmieszczonych po wielu miejscowościach. Epidemia jednak nie odpuszcza, w związku z tym zarówno rząd, jak i władze kościoła, apelują, by rozłożyć wizyty na cmentarzach.
W tym roku czas Wszystkich Świętych nie będzie wyglądał jak w latach poprzednich. Z powodu epidemii, zarówno rząd, jak i władze kościelne apelują o pozostanie w domach.
– Chcemy w tym roku w sposób szczególny objąć troską seniorów – mówi rzecznik archidiecezji lubelskiej ksiądz Adam Jaszcz. – Pragniemy im przypomnieć, że ta piękna i ważna tradycja, którą co roku kultywujemy, w przypadku osób, które są szczególnie zagrożone, musi zejść na drugi plan. Stąd apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, aby w tych dniach seniorzy pozostali w domu i modlili się za swoich zmarłych. To jest istota przeżywania uroczystości Wszystkich Świętych i też wymierna pomoc, jaka możemy wyświadczyć naszym zmarłym.
CZYTAJ: Wszystkich Świętych: prymas Polski apeluje o odwołanie mszy i nabożeństw na cmentarzach
Również Stolica Apostolska udzieliła specjalnego przywileju. Chodzi o odpust za zmarłych, który do tej pory wierni mogli uzyskać w czasie oktawy uroczystości Wszystkich Świętych. – W tym roku będzie inaczej. Odpust można uzyskać w każdy dzień listopada, a w przypadku osób starszych i chorych nie trzeba nawiedzać cmentarza. Wystarczy pomodlić się w domu – wyjaśnia ksiądz Adam Jaszcz.
Na cmentarzach faktycznie przybywa ludzi, którzy chcą odwiedzić mogiły bliskich zmarłych jeszcze przed Wszystkimi Świętymi i posprzątać na ich grobach. – Później nie będzie można chodzić. Ludzi jest tyle, a człowiek się boi. Chodzi o to, żeby nie było tłoku i było bezpieczniej. Starsi ludzie zapewne i tak przyjdą we Wszystkich Świętych, więc trzeba im ustąpić miejsca i być na grobach albo wcześniej, albo później – mówią lublinianie odwiedzający dziś (29.10) cmentarze.
W tym roku nie będzie także tradycyjnej kwesty na lubelskich cmentarzach. Zbiórka została przeniesiona do Internetu.
– Przygotowywaliśmy się do tej 34. kwesty, ale niestety w obecnych warunkach nie mamy możliwości przeprowadzenia jej tradycyjnie – tłumaczy przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, Stanisław Santarek. – Podjęta została decyzja uruchomienia kwesty internetowej. I już od kilkunastu dni na stronie internetowej Radia Lublin można znaleźć apele do mieszkańców Lublina i nie tylko, żeby zasilić nasze konto.
Numer konta Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, na które można wpłacać pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków to: 04 1240 5497 1111 0000 5001 4129.
Szczegóły związane z kwestą można znaleźć TUTAJ.
Do apeli o pozostanie w domach na Wszystkich Świętych dołączyła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która zaleca, by wizyty na cmentarzach rozłożyć w czasie.
W piątek, 30 października rząd ma przedstawić decyzję w sprawie ewentualnego zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki na konferencji na Stadionie Narodowym.
– Jeszcze w czwartek rządowy zespół zarządzania kryzysowego będzie dyskutował na temat ewentualnego zamknięcia cmentarzy. W piątek zostanie ogłoszona decyzja w tej sprawie –potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.
Rzecznik rządu pytany w Radiu Wnet, czy możliwy jest nowy lockdown oraz o doniesienia medialne o możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego, odparł, że nie ma w tej chwili żadnej decyzji w kwestii wprowadzenia takiego stanu. – Co do nowych obostrzeń w najbliższym okresie, jutro (30.10) pan premier będzie o tym informował i przedstawi ograniczenia – powiedział Müller.
EwKa / opr. ToMa
Fot. archiwum