„Tradycja musi zejść na drugi plan”. Apele do seniorów o pozostanie w domu we Wszystkich Świętych

kra 1698 2020 10 29 174939

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Dla wielu ludzi jest to czas odwiedzania grobów swoich bliskich zmarłych, często rozmieszczonych po wielu miejscowościach. Epidemia jednak nie odpuszcza, w związku z tym zarówno rząd, jak i władze kościoła, apelują, by rozłożyć wizyty na cmentarzach.

W tym roku czas Wszystkich Świętych nie będzie wyglądał jak w latach poprzednich. Z powodu epidemii, zarówno rząd, jak i władze kościelne apelują o pozostanie w domach.

– Chcemy w tym roku w sposób szczególny objąć troską seniorów – mówi rzecznik archidiecezji lubelskiej ksiądz Adam Jaszcz. – Pragniemy im przypomnieć, że ta piękna i ważna tradycja, którą co roku kultywujemy, w przypadku osób, które są szczególnie zagrożone, musi zejść na drugi plan. Stąd apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, aby w tych dniach seniorzy pozostali w domu i modlili się za swoich zmarłych. To jest istota przeżywania uroczystości Wszystkich Świętych i też wymierna pomoc, jaka możemy wyświadczyć naszym zmarłym.

CZYTAJ: Wszystkich Świętych: prymas Polski apeluje o odwołanie mszy i nabożeństw na cmentarzach

Również Stolica Apostolska udzieliła specjalnego przywileju. Chodzi o odpust za zmarłych, który do tej pory wierni mogli uzyskać w czasie oktawy uroczystości Wszystkich Świętych. – W tym roku będzie inaczej. Odpust można uzyskać w każdy dzień listopada, a w przypadku osób starszych i chorych nie trzeba nawiedzać cmentarza. Wystarczy pomodlić się w domu – wyjaśnia ksiądz Adam Jaszcz.

Na cmentarzach faktycznie przybywa ludzi, którzy chcą odwiedzić mogiły bliskich zmarłych jeszcze przed Wszystkimi Świętymi i posprzątać na ich grobach. – Później nie będzie można chodzić. Ludzi jest tyle, a człowiek się boi. Chodzi o to, żeby nie było tłoku i było bezpieczniej. Starsi ludzie zapewne i tak przyjdą we Wszystkich Świętych, więc trzeba im ustąpić miejsca i być na grobach albo wcześniej, albo później – mówią lublinianie odwiedzający dziś (29.10) cmentarze.  

W tym roku nie będzie także tradycyjnej kwesty na lubelskich cmentarzach. Zbiórka została przeniesiona do Internetu.

– Przygotowywaliśmy się do tej 34. kwesty, ale niestety w obecnych warunkach nie mamy możliwości przeprowadzenia jej tradycyjnie – tłumaczy przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, Stanisław Santarek. – Podjęta została decyzja uruchomienia kwesty internetowej. I już od kilkunastu dni na stronie internetowej Radia Lublin można znaleźć apele do mieszkańców Lublina i nie tylko, żeby zasilić nasze konto.

Numer konta Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, na które można wpłacać pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków to: 04 1240 5497 1111 0000 5001 4129.

Szczegóły związane z kwestą można znaleźć TUTAJ.

Do apeli o pozostanie w domach na Wszystkich Świętych dołączyła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która zaleca, by wizyty na cmentarzach rozłożyć w czasie.

W piątek, 30 października rząd ma przedstawić decyzję w sprawie ewentualnego zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki na konferencji na Stadionie Narodowym.

– Jeszcze w czwartek rządowy zespół zarządzania kryzysowego będzie dyskutował na temat ewentualnego zamknięcia cmentarzy. W piątek zostanie ogłoszona decyzja w tej sprawie –potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu pytany w Radiu Wnet, czy możliwy jest nowy lockdown oraz o doniesienia medialne o możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego, odparł, że nie ma w tej chwili żadnej decyzji w kwestii wprowadzenia takiego stanu. – Co do nowych obostrzeń w najbliższym okresie, jutro (30.10) pan premier będzie o tym informował i przedstawi ograniczenia – powiedział Müller.

EwKa / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version