Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zakończyły się obrady VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, którego hasłem były „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania”.
Pierwotnie kongres miała się zakończyć w niedzielę, jednak skrócenie czasu trwania kongresu i zmiany w programie zostały wymusiły sytuacja epidemiczna i ogłoszenie Lublina jako strefy czerwonej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
Tradycyjnie jednak uczestnicy kongresu przygotowali przesłanie, które na zakończenie odczytał ks abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Abp Stanisław Budzik wygłosił przesłanie VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej
Podkreślono w nim znaczenie odkrywania systemu wartości, który pomaga w budowaniu relacji opartych na promowaniu godności osoby i wzajemnym szacunku. Zadaniem chrześcijaństwa natomiast jest tworzenie i wspieranie „klimatu dialogu”, otwieranie się na potrzeby człowieka w zmieniającym się świecie, przekraczanie egoizmu i obojętności.
ZOBACZ ZDJĘCIA: VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie: panel „Wiara – dialog – odpowiedzialność”
– Obowiązkiem naszym i nam współczesnych, wynikającym z odpowiedzialnego przeżywania czasu oraz poszukiwania odpowiedzi na palące pytania o przyszłość świata (w skali mikro i makro), jest nieustanne podejmowanie autentycznego, głębokiego dialogu – napisano w przesłaniu VI Kongresu Kultury Chrześcijańskie w Lublinie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie: panel „Wspólne dziedzictwo Wschodu i Zachodu” i wręczenie statuetki Memoria iustorum
LeW / opr. ToMa
ZOBACZ ZDJĘCIA: VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Panel „Dialog jako zasada w życiu i nauczaniu Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego”
Fot. Krzysztof Radzki