Wykładem inauguracyjnym kardynała Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, rozpoczął się dziś (15.10) w Lublinie VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej.
Zgodnie z informacjami organizatorów kongresu, z powodu sytuacji epidemicznej i wprowadzenia w Lublinie czerwonej strefy, VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej zakończy się w piątek, 16 października, a nie w niedzielę, jak pierwotnie planowano.
O idei i wyzwaniach organizacyjnych tego przedsięwzięcia związanych z trwającą w kraju epidemią z sekretarzem kongresu, księdzem doktorem Tomaszem Adamczykiem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.
– W roku 1997 arcybiskup Józef Życiński przyszedł do archidiecezji lubelskiej. I już wówczas zapowiadał, że zamierza zorganizować takie wydarzenie. I w trzy lata po objęciu przez niego metropolii lubelskiej odbył się pierwszy Kongres Kultury Chrześcijańskiej – informuje ks. dr Tomasz Adamczyk.
– Tegoroczny kongres napotyka na wiele problemów związanych z sytuacją pandemiczną, niemniej jednak próbujemy normalnie żyć w tym trudnym świecie. Zachowanie reżimu sanitarnego przy organizacji tak dużej imprezy jest pewnym problemem, ale chcemy zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo. Zdecydowana większość osób biorących udział w kongresie przybyła na Katolicki Uniwersytet Lubelski, żeby wziąć udział w kongresie. Choć niektórzy ze względów zdrowotnych albo z powodu wieku dbając o swoje zdrowie, będą się łączyć za pośrednictwem Internetu. Wszyscy zainteresowani obradami mogą natomiast wchodzić na stronę: kongres.lublin.pl i oglądać obrady online – mówi ks. dr Tomasz Adamczyk.
ZOBACZ ZDJĘCIA: VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej: wykład inauguracyjny kardynała Kurta Kocha
– Warto wspomnieć, że z samego Watykanu przyjechał kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który we wtorek otrzyma doktorat honoris causa KUL. Ma być także obecny kardynał Gerhard Ludwik Müller, były przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary. Do Lublina już dojeżdża biskup Serafin Amielczenkow z Patriarchatu Moskiewskiego, gdzie jest odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży – zapowiada ks. dr Tomasz Adamczyk.
Hasłem tegorocznego kongresu jest „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania”. – Dialog jest przede wszystkim spotkaniem. Jeśli się nie spotkamy, nie będziemy się wzajemnie rozumieć, będziemy od siebie coraz bardziej odchodzić, będziemy stawać się dla siebie ludźmi obcymi. Dlatego dialog pełni fundamentalną rolę dla życia społecznego, politycznego i publicznego. Ale dialog jest przede wszystkim ważny dla nas. Przecież niektórzy mówią, że myślenie to fenomen dialogu wewnętrznego. Czyli gdy myślimy, dialogujemy sami ze sobą. Nasze życie duchowe to także jest dialog z Bogiem. Potrzebujemy dialogu, spotkania z innymi, bo w ten sposób się wzbogacamy. Dzięki temu świat staje się dla nas dużo ciekawszy, piękniejszy – stwierdza ks. dr Tomasz Adamczyk.
– W związku z wchodzącymi obostrzeniami niestety jesteśmy zmuszeni do przełożenia wydarzeń artystycznych, związanych z kongresem. Dlatego chcemy przenieść koncerty Symchy Kellera i Leszka Możdżera i zorganizować je później, w pierwszym możliwym terminie – informuje ks. dr Tomasz Adamczyk.
Jak poinformował Katolicki Uniwersytet Lubelski, inauguracja roku akademickiego uczelni została przeniesiona z niedzieli na piątek, 16 października. Związane jest to z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych, które zaczną obowiązywać w sobotę.
CZYTAJ: Lublin od soboty w czerwonej strefie
Program ostatniego dnia wydarzenia – 16 października (piątek):
9.00 – Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021 połączona z uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa KUL kard. Kurtowi Kochowi (Centrum Transferu Wiedzy KUL – sala 408) – Wykład inauguracyjny: kard. Kurt Koch
11.00 – Panel: Dialog jako zasada w życiu i nauczaniu Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego
12.30 – Eucharystia – kościół akademicki KUL – celebrans: kard. Kurt Koch, homilia: kard. Gerhard L. Müller
15.00 – Panel: Kościoły w dialogu
16.00 – Panel: Wspólne dziedzictwo Wschodu i Zachodu – Wręczenie statuetki Memoria iustorum
17.00 – Panel: Wiara – dialog – odpowiedzialność
18.30 – Przesłanie VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej – abp Stanisław Budzik
ToNie / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska