W ciągu 2-3 dni ma być skończony projekt przystosowania Targów Lublin do funkcji szpitala tymczasowego. Sam szpital ma powstać w 30 dni od decyzji ministra zdrowia o jego utworzeniu, która została wydana w sobotę. Będzie to filia Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie.
– To ma być miejsce bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i personelu – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Przy projektowaniu, przy określaniu zakresu niezbędnych prac braliśmy szczególnie pod uwagę bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego, stąd też zakres tych robót jest stosunkowo szeroki. Zwracam uwagę na dobre rozwiązania w zakresie wentylacji, która zapewni odpowiednie zabezpieczenie nie tylko pacjentów, ale również personelu.
– Istotnym problemem jest zapewnienie bezpieczeństwa personelowi i na tym się głównie skupiam, na zaprojektowaniu ciągów komunikacyjnych, odpowiednich śluz, stref bezpiecznych dla personelu – mówi konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych Grażyna Semczuk: – Jest to już w trakcie końcowej realizacji. Sprzęt jest zaprojektowany, środki ochrony zaprojektowane, także w zasadzie znaczna część jest przygotowana.
– Już od paru dni bardzo intensywnie pracujemy nad planem dostosowania Targów Lublin do potrzeb tego szpitala – mówi prezes Targów Lublin S.A. Robert Głowacki: – Dysponujemy dwoma halami o łącznej powierzchni blisko 10 tys. metrów kwadratowych. Dodatkowo dysponujemy też powierzchniami, które będą przeznaczone na gabinety dla lekarzy i dla pielęgniarek, dla obsługi tego szpitala. Cały obiekt próbujemy zagospodarować tak, żeby te wszystkie strefy, które będą wydzielone tutaj na Targach, były bezpieczne – czyli będą tu strefy brudne i strefy czyste.
– Planujemy dwa oddziały – mówi dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, Beata Gawelska: – Oddział intensywnej terapii, który będzie dysponował 80 stanowiskami intensywnej terapii oraz oddział chorób zakaźnych zachowawczych, dosyć obszerny, bo posiadający 400-480 łóżek. Ten oddział podzielimy na 10 mniejszych pododdziałów, które będą miały swoich koordynatorów – stąd też będziemy potrzebować dużej liczby personelu medycznego: pielęgniarek, ratowników oraz lekarzy, zarówno specjalistów, jak i w trakcie specjalizacji z anestezjologii oraz głównie interny, także rezydentów.
– Zapewne w niewielkim stopniu będzie to oparte również o kadrę pracującą w szpitalach województwa lubelskiego – podkreśla Lech Sprawka: – Stąd też prowadzone są rozmowy na temat uruchomienia w ramach tzw. produktu „Hotel dla medyka” miejsc hotelowych dla tych, którzy będą pracowali w tym szpitalu spoza Lublina, w możliwie jak najbliższej lokalizacji w stosunku do Targów.
Łóżka w szpitalu tymczasowym będą uruchamiane etapami, a rekrutacja jest zaplanowana na kilka tygodni.
Podczas konferencji prasowej wojewoda poinformował, że w niedzielę we wszystkich szpitalach w województwie lubelskim zajętych było 864 ze 1167 łóżek.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. archiwum