– Szczepionek przeciwko grypie nie powinno zabraknąć – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (na zdj.). Dodał, że szczepionki skupywane obecnie przez Agencję Rezerw Materiałowych. To dodatkowa pula, która będzie przeznaczona dla Polaków.
Wiceminister był pytany o dostępność szczepionek przeciwko grypie, a także o informację, że 500 tys. z nich jest w rezerwie.
W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln. Minister zdrowia informował też wcześniej, że w porozumieniu z Agencją Rezerw Materiałowych udało się przeprowadzić bardzo szybkie postępowanie i można liczyć na kolejne dostawy szczepionek. – Wynoszą one powyżej 0,5 mln sztuk – powiedział Niedzielski
– Mówimy o szczepionkach przeciwko grypie. To jest te 2,5 mln, które będą dostępne nie tylko w refundacji, ale także dla osób, które będą chciały je kupić w aptece. To, co w tej chwili skupuje Agencja Rezerw Materiałowych, to dodatkowa pula, która będzie także przeznaczona dla Polaków. Nie będzie to więc jakaś rezerwa, która będzie trzymana w Agencji Rezerw Materiałowych, tylko zostanie ona udostępniona dla Polaków. Myślę, że tych szczepionek nie powinno zabraknąć – powiedział wiceminister zdrowia.
CZYTAJ: Kiedy będzie możliwe zaszczepienie się przeciw grypie? Szczepionek wciąż brakuje
Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, powołując się na resort zdrowia, poinformował, że największe dostawy szczepionek nastąpią dopiero pod koniec października.
Rzecznik GIS tłumaczy, że „sami jesteśmy sobie winni, bo szczepionki na grypę były zamawiane do Polski według zapotrzebowania w danym kraju i ich zużycia. W Polsce rok po roku szczepionki były utylizowane, więc prywatne podmioty, hurtownie, zamawiały ich coraz mniej”. Jak jednak dodał, aktualnie „prowadzone są różne działania, żeby ściągać do Polski maksymalne liczby szczepionek”.
Na 50-procentową refundację szczepionki przeciw grypie mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od 2 do 5 lat.
Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności.
Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował szczepienia personelowi medycznemu w placówkach mających z nim umowę.
Eksperci podnoszą, że szczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/2021, bo zbiega się on z pandemią Covid-19. Szczepionki przeciw koronawirusowi na rynku jeszcze nie ma.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum