Znamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

nobel 2020 10 05 123820

Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny medycyny zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Zostali wyróżnieni za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C.

Członkini Komitetu Noblowskiego, Gunilla Karlsson Hedestam podkreśliła, że prace laureatów miały przełomowe znaczenie w walce z infekcjami wirusowymi. – Począwszy od Harveya Altersa, który wykazał, że nowy wirus jest odpowiedzialny za większość przypadków zapalenia wątroby po transfuzji krwi, przez pracę Michaela Hortona, który sklonował wirusa i opracował badania krwi pozwalające wykluczyć zakażenie, skończywszy na pracy Charlesa Rice’a, który pokazał, że sklonowany wirus może powodować trwałe zakażenie i wywoływać chorobę u ludzi – powiedziała Gunilla Karlsson Hedestam.

– Ich praca ma ogromne znaczenie praktyczne. Pozwoliła nie tylko na zidentyfikowanie wirusa, ale wpłynęła też na poprawę diagnostyki i leczenia zapalenia wątroby typu C – mówi prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Dzięki nim możliwe stały się badania przesiewowe, a także badania nad znalezieniem leku, który można zastosować w przypadku leczenia zapalenia wątroby typu C. Szacuje się, że na świecie zakażonych tym wirusem jest około 170 mln ludzi, w tym około 200 tysięcy w Polsce.

– Wirus HCV należy do grupy wirusów onkogennych, a więc związanych w dalszej perspektywie z rozwojem raka wątroby. Choroba jest o tyle groźna, że zakażenie to przebiega najczęściej w sposób bezobjawowy. Ostre, klinicznie jawne zapalenie wątroby typu C występuje niezmiernie rzadko. Ta choroba jest z reguły wykrywana przypadkowo. I kiedy ją odkryjemy, okazuje się, że u pacjenta występuje już przewlekłe zapalenie wątroby. Może ono rozwinąć się w marskość tego narządu, a w konsekwencji w nowotwór – tłumaczy prof. Małgorzata Polz-Dacewicz.

Tegoroczni nobliści przyczynili się do wyleczenia milionów osób na świecie.

Wirus HCV, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, przenosi się przez krew oraz drogą kontaktów seksualnych. Nie ma szczepionki, która mogłaby uodpornić przed nim organizm. W Polsce dostępne i refundowane są jednak skuteczne leki. 

Harvey J. Alter jest absolwentem wydziału medycyny Uniwersytetu Rochester, natomiast praktyki pobierał w szpitalu uniwersyteckim Uniwersytetu Seattle w Stanach Zjednoczonych. Pracował również na Uniwersytecie Georgetown. Od 1969 roku jest zatrudniony w amerykańskim Narodowym Instytucie Zdrowia.

Michael Houghton w 1977 roku został doktorem medycyny na King’s College w Londynie. Od 1982 roku pracował w Kalifornii dla biotechnicznej firmy Chiron Corporation, natomiast od 2010 r. jest profesorem wirusologii na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie.

Wirusolog Charles M. Rice w 1981 roku doktoryzował się w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym. Od 1986 roku prowadził badania na Uniwersytecie Washington, gdzie w 1995 roku został profesorem. W latach 2001-2018 był dyrektorem centrum badań nad zapaleniem wątroby typu C na Uniwersytecie Rockefellera, gdzie nadal pozostaje wykładowcą.

SzyK / IAR (opr. DySzcz / ToMa)

Fot. Nobel Prize/ FB

Exit mobile version