Czy nasi przodkowie bali się śmierci mniej niż my? Na starych fotografiach wokół stojącej w domu trumny czuwają bliscy – dziś takie zdjęcia szokują, a nawet wywołują strach. Czy potrafimy mówić o śmierci? Czy może jesteśmy wobec niej bezradni, a próbując oswoić, błaznujemy albo udajemy, że nie ma wpływu na nasze życie? Przywołam fragmenty mojej rozmowy na te tematy, jaką w Teatrze Starym odbyłam z psychoterapeutą, Jackiem Szastem i filozofem i historykiem religii Zbigniewem Mikołejko.
„Wergiliusz pod Somosierrą” to esej Łukasza Marcińczaka, który otwiera wydaną niedawno przez Wschodnią Fundację Kultury antologię „Na pograniczu narodów i kultur” (tekst miał premierę w kwartalniku „Akcent” 3/2008). Przywołam rozmowę z autorem o niezwykłym świecie lubelskich nekropolii.
„Szuflada pamięci. Opowieści, dzięki którym zatrzymamy czas” to pomysł Katarzyny Jóźwik na to, żeby ocalić od zapomnienia historie ludzi związanych z Nałęczowem. Szefowa Siedliska Aktywnych Działań, czyli SAD-owni, Katarzyna Jóźwik będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. nadesłane