W całej Polsce odnotowano dziś (04.11) 24 692 nowe zakażenia koronawirusem – to nowy dobowy rekord. W całym kraju zmarły 373 osoby chore na COVID-19. Na Lubelszczyźnie zmarło 32 pacjentów, odnotowano też 1543 nowych zakażeń. To właśnie dlatego rząd ogłosił nowe obostrzenia. Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.
CZYTAJ: Koronawirus: nowe obostrzenia i apel do ozdrowieńców
Czy amantadyna – lek niegdyś przeciwgrypowy, obecnie stosowany w chorobach neurologicznych – może znaleźć zastosowanie w terapii COVID-19? Trwają badania z udziałem pacjentów dotyczące tej substancji. Prowadzi je prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
CZYTAJ: Prof. Konrad Rejdak o możliwej roli amantadyny w terapii COVID-19
Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej może zastąpić klasyczne transformatory energetyczne stosowane do zasilania domów czy zakładów produkcyjnych. Urządzenie łączy w sobie klika funkcjonalności, m.in. magazynowanie energii.
CZYTAJ: Przełomowy wynalazek lubelskich naukowców. Zastąpi klasyczne transformatory?
Lot śmigłowcem, jazda na sygnale na akcję patrolowania rzeki czy interwencja widziana oczami funkcjonariusza drogówki. Policja zachęca do poznania tajników jej zawodu w wirtualnej rzeczywistości.
CZYTAJ: Poczuć się jak prawdziwy antyterrorysta. Z policją na akcji w wirtualnym świecie
Pochodząca z Międzyrzeca Podlaskiego mistrzyni Polski w szachach do lat 18 Patrycja Waszczuk została zdyskwalifikowana na dwa lata. Taką karę nałożył na nią Polski Związek Szachowy, po tym jak uznał, że dopuściła się oszustwa.
CZYTAJ: Dyskwalifikacja młodej mistrzyni w szachach. Jej pełnomocnik złożył odwołanie
Teren parków krajobrazowych na Lubelszczyźnie ma być bardziej chroniony. Ruszyły konsultacje dotyczące tworzenia planów ochrony tych miejsc. Chodzi o Kazimierski, Nadwieprzański i Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Plany opracowuje Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska wraz z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
CZYTAJ: Lubelszczyzna rusza na ratunek parkom krajobrazowym
Maszyny po długim czasie nieobecności wróciły na ul. Kolejową, ale nadal nie święcą się tu latarnie i jest ciemno, co utrudnia życie mieszkańcom. Wszystko wskazuje na to, że remont tej ulicy – ze względu na błędne założenia konstrukcyjne w projekcie – przedłuży się.
CZYTAJ: Chełm: na Kolejowej wciąż ciemno. Remont ulicy się przedłuża
Aktualności Polskiego Radia Lublin poprowadziła Iwona Kosior.
Fot. @PremierRP