Zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców stale rośnie – informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Na apel Centrum odpowiedzieli pracownicy Bogdanki, którzy oddają osocze dla chorych na COVID-19. W ramach zapoczątkowanej przez nich akcji osocze chce oddać 60 ozdrowieńców, a 7 już to zrobiło. W akcję włączył się także burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski, który również przeszedł koronawirusa.
CZYTAJ: Rośnie zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców. Akcja pracowników Bogdanki
Są prokuratorskie zarzuty dla dwóch mężczyzn zatrzymanych w sprawie śmiertelnego postrzelenia 16-latka w Kluczkowicach w powiecie opolskim. To uczeń Zespołu Szkół Zawodowych imienia Stanisława Konarskiego w Opolu Lubelskim. Chłopak został śmiertelnie postrzelony w sadzie przy budynku internatu.
CZYTAJ: Śmiertelne postrzelenie 16-latka w Kluczkowicach: prokuratorskie zarzuty dla zatrzymanych
Województwo lubelskie podpisało dziesięcioletnią umowę na przewozy pasażerskie z POLREGIO o wartości ponad miliarda złotych. W tym czasie pociągi pokonają łącznie 29 milionów kilometrów.
CZYTAJ: Ekonomicznie i ekologicznie. Wieloletnia umowa na rozwój lubelskiej kolei podpisana
Izbica, zamieszkiwana przez niespełna 2 tysiące mieszkańców, chce odzyskać prawa miejskie utracone decyzją cara 13 stycznia 1869 roku w ramach represji po powstaniu styczniowym. Rada gminy podjęła już stosowne uchwały, teraz czas na konsultacje społeczne i złożenie wniosku.
CZYTAJ: Izbica chce odzyskać prawa miejskie
Utworzenie muzeum gorzelnictwa przy pałacu w Cieleśnicy w powiecie bialskim planuje Fundacja Kultura i Dziedzictwo. W planach jest też renowacja zabytkowej oranżerii. Na te cele fundacja pozyskała dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej. Dzięki temu dawne tradycje związane z historią pałacu będą podtrzymane.
CZYTAJ: Cieleśnica: przy pałacu powstanie muzeum gorzelnictwa. Zabytkowa oranżeria doczeka się renowacji
Politechnika Lubelska w międzynarodowym konsorcjum, które opracuje nowe typy materiałów na bazie celulozy. Projekt skupia europejskie instytucje badawcze, przemysł i zespoły naukowe Ameryki Łacińskiej.
CZYTAJ: Politechnika Lubelska w międzynarodowym konsorcjum. Badania dotyczą wykorzystania celulozy
O powołanie fundacji, która zajęłaby się zbieraniem pieniędzy na remont zabytkowego Pałacu Marynki w Puławach, apeluje radny Ignacy Czeżyk. Jego zdaniem potrzeba szybkich działań by ochronić zabytek przed zniszczeniem.
CZYTAJ: Puławy: Pałac Marynki czeka na remont
Program prowadziła Magda Grydniewska.
Fot. archiwum