06.11.2020 Aktualności Radia Lublin

20201022 ib223629 cr 2020 11 06 143017

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sytuacja w kraśnickim szpitalu – gdzie wczoraj (05.11) zaczęło brakować tlenu dla najbardziej potrzebujących pacjentów – jak na razie została opanowana. Zapasy tlenu uzupełniono w nocy. Jednak rezerw – jak mówią lekarze – wystarczy jedynie do niedzieli.

CZYTAJ: „Na razie oddychamy”. W kraśnickim szpitalu trwa walka z czasem o życie pacjentów

Trudna sytuacja w szpitalu w Łukowie. Zamknięto oddział położniczy, wstrzymano też przyjęcia planowe. W placówce blisko 40 procent personelu zakażonych jest koronawirusem lub objętych kwarantanną.

CZYTAJ: Łuków: trudna sytuacja szpitala. Przyjęcia planowe wstrzymane

Szczyt zakażeń na przełomie listopada i grudnia przewiduje model epidemiologiczny opracowany przez naukowców Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW).

CZYTAJ: Eksperci: Szczyt epidemii w Polsce nastąpi na przełomie listopada i grudnia

Rząd wprowadzi pakiet instrumentów wsparcia dla firm z powodu pandemii – ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. To m.in. przedłużenie istniejących rozwiązań oraz np. umorzenie części wcześniejszych subwencji.

CZYTAJ: Rząd ogłosił nowe instrumenty wsparcia dla firm w czasie pandemii

W Chełmie ogłoszono dziś samorządową strategię walki z COVID-19. To kompleksowy program dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, opracowany przez miasto i ekspertów, który ma poprawić dostępność testów oraz odciążyć branże dotknięte kryzysem związanym z epidemią. W spotkaniu uczestniczył Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia.

CZYTAJ: Chełmski samorząd rusza do walki z koronawirusem

Ornitolodzy zaobserwowali w 2020 roku nalot do Polski bardzo ciekawych ptaków – czeczotek. Ptaki pojawiły się we wschodniej Polsce, także w naszym regionie.

CZYTAJ: Nalot czeczotek do Polski. Ptaki pojawiły się także na Lubelszczyźnie

Znaleziono nowe miejsca występowania różnych gatunków roślin i okazy, dotychczas rzadko spotykane w Polsce – to efekt prac terenowych pracowników Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym na terenie miejscowego parku krajobrazowego.

CZYTAJ: Okolice Kazimierza Dolnego to „zagłębie” rzadkich roślin

Program po godzinie 17.00 poprowadziła Iwona Kosior.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version