O „Szopkach”, które pisali twórcy związani z pismem „Reflektor” opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” kierownik Muzeum Czechowicza, prof. Aleksander Wójtowicz. Pierwsza „Szopka” miała premierę 12 maja 1927 roku, druga 9 kwietnia 1930 roku, a trzecia w marcu 1931 roku. W tym roku Muzeum Czechowicza planuje wydanie trzech lubelskich Szopek. Teksty zostaną wzbogacone o przypisy i komentarze.
W cyklu „Alfabet lubelski”, w którym Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska odwiedzają miejsca związane w przeszłości z ludźmi i zjawiskami ważnymi dla Lublina tym razem C jak Chmielarczyk. Maksymilian Chmielarczyk (1891-1953) – aktor, reżyser, w latach 1947-1952 dyrektor lubelskiego teatru dramatycznego. Publiczność lubelska zapamiętała go przede wszystkim jako znakomitego aktora charakterystycznego i komicznego, a także jako niezwykle ciepłego i dobrego człowieka. Będąc dyrektorem potrafił na przykład oddać swój gabinet na mieszkanie dla pracowników teatru. Warto także przypomnieć, że kładł duży nacisk na organizowanie spektakli poza Lublinem. Niektóre premiery Teatru Miejskiego miały na przykład miejsce w Kraśniku czy Chełmie, a w Zamościu na Rynku Głównym wystawił plenerową wersję Poskromienia złośnicy Williama Szekspira dla ponad ośmiu tysięcy widzów. Był także aktywnym działaczem Związku Artystów Scen Polskich. Jako jedna z niewielu osób związanych z lubelskim teatrem doczekał się w Lublinie ulicy – jego imię nosi niewielka uliczka w pobliżu gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej KUL.
O 24. Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca opowie Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca. Zaplanowano m.in. streamingi spektakli, filmy i rejestracje spektakli, których bohaterami są artyści tańca z krajów Beneluxu. Odbędzie się internetowa transmisja premierowego wieczoru w wykonaniu Nederlands Dans Theater 2 – Centrum Kultury w Lublinie jest jedynym w Polsce partnerem instytucjonalnym NDT2 podczas transmisji z Hagi.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu reklama „Szopki lubelskiej w „Ziemi Lubelskiej” 12.05.1927, źródło: Polona.pl