Jaką rolę pełnił Lublin w budowie nowej Polski w listopadzie 1918 roku? Co takiego było w Józefie Piłsudskim, że objął realną władzę w nowej Polsce, bo zaufały mu miliony Polaków? Wyjaśni historyk dr hab. Marcin Kruszyński, profesor Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Powie także o współczesnych śladach po wielokrotnych pobytach Józefa Piłsudskiego w Lublinie i w regionie.
Święto Niepodległości ma nie tylko swoich ojców, ma także matki. Wśród nich są kobiety, które dzielnie walczyły o Polskę już w XIX wieku, ale i te, które kształtowały nową Polskę po 1918 roku, związane z województwem lubelskim. Były to m.in. Henryka Pustowójtówna, Lucyna Żukowska i Irena Kosmowska. Przypomni je Katarzyna Zabratańska, prezeska Innej Fundacji.
„Budując Niepodległą” to nazwa projektu realizowanego przez Muzeum Narodowe w Lublinie. O ciekawych wykładach on-line, publikacjach przypominających poetkę Annę Kamieńską w setną rocznicę urodzin i spektaklu z Bolesławem Prusem w roli głównej powie Małgorzata Siedlaczek z Działu Edukacji Muzeum Narodowego.
W programie opowiemy o różnych formach okazywania patriotyzmu. Katarzyna Słowik wyjaśni, jak i dlaczego znajduje czas i siłę na to, by pomagać innym i mobilizować do tego swoich znajomych. Katarzyna Słowik wspiera m.in. Polaków na Wileńszczyźnie, organizowała zbiórkę nakrętek dla chorego Norberta, a ostatnio z pieniędzy pochodzących z internetowej zbiórki urodzinowej zakupiła dary dla osób bezdomnych.
Przejawem patriotyzmu może też być oddawanie krwi. Krzysztof Kortyna robi to już od szesnastu lat. O tym działaniu, ale i o pasji, jaką jest jazda rowerem (nawet jesienią i zimą), powie w naszym cyklu „Hobbici z Lubelskiego”.
Agnieszka Krawiec, zapraszam w środę, 11 listopada już od 12.10.
Fot. archiwum