12.11.2020 Aktualności Radia Lublin

pulse oximeter 5722328 1920 2020 11 12 135050

Do pacjentów chorych na COVID-19 trafią pulsoksymetry – urządzenia, które mierzą poziom natlenienia krwi. Dzięki badaniu, można podjąć szybką decyzję o ewentualnej hospitalizacji chorego. Pacjenci z województwa lubelskiego mają otrzymać około 300 takich urządzeń.

CZYTAJ: Pulsoksymetry w walce z COVID. Urządzenia trafią też do pacjentów z Lubelskiego

Dwa dodatkowe kontenery biurowe stanęły przy szpitalu specjalistycznym w Puławach. Pomieszczenia zostały przekazane przez Grupę Azoty Puławy. Będą służyły zarówno pacjentom jak i ratownikom medycznym.

CZYTAJ: Nowe kontenery dla puławskiego szpitala. Pomogą w walce z koronawirusem

Wszystkie łóżka przeznaczone dla pacjentów chorych na COVID-19 w bialskim szpitalu są zajęte. W lecznicy w Białej Podlaskiej przygotowano ponad 160 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem. To najwięcej w województwie lubelskim.

CZYTAJ: Koronawirus: w bialskim szpitalu pacjentów więcej niż łóżek

Do pożaru Domu Pielgrzyma doszło dziś w nocy na terenie Sanktuarium Maryjnego w Kodniu. W pożarze nikt nie ucierpiał, spaliło się poddasze jednej z części obiektu. Strat jeszcze nie oszacowano, ale jak informuje straż i rzecznik sanktuarium są one duże.

CZYTAJ: Kodeń: pożar Domu Pielgrzyma. „Przed nami praktycznie odbudowa całego budynku”

Tysiąc kuropatw wysiedliły na swoje tereny koła łowieckie z Chełma i Zamościa. To część programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim i pierwszy etap działań polegających na wypuszczeniu łącznie 3 tysięcy kuropatw na terenie województwa lubelskiego jeszcze w tym roku.

CZYTAJ: Kuropatwy już na wolności. Kolejny tysiąc wypuszczonych na lubelskie pola [ZDJĘCIA]

Od dziś (12.11) komunikacja miejska w Lublinie kursuje rzadziej – zmiany w rozkładzie jazdy wprowadzono z powodu mniejszej liczby pasażerów korzystających z autobusów i trolejbusów. Jak zmiany oceniają mieszkańcy Lublina?

CZYTAJ: Nowy rozkład lubelskiej komunikacji miejskiej – pojazdy jeżdżą nie tak często

Zjawisko dynamicznego rozpraszania światła pomoże w lepszym przechowywaniu owoców i warzyw. Naukowiec Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie opracowuje urządzenie do szybkiej metody wykrywania stresu beztlenowego owoców jabłoni. Urządzenie będzie zastosowane w systemach przechowalniczych. Dzięki temu można zmniejszyć straty przechowywanych jabłek lub innych owoców. Rozwiązanie może stać się kluczowe dla producentów jabłek.

CZYTAJ: Laser pomoże w przechowywaniu owoców

Aktualności Radia Lublin po godzinie 17.00 poprowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version