15.11.2020 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

niedziela 15.11.2020 ksiazka. 2020 11 12 215036

„Jutro nie mieści się w głowie” to książka – reportaż napisany przez siedmiu autorów na podstawie zapisków z marcowego lockdownu. Pomysłodawczynią wydawnictwa jest pisarka i reporterka Agata Tuszyńska. „Notowałam.. – pisze w zapowiedzi spotkania promującego książkę. – Próbuję opisać ten stan: od niekontrolowanego niepokoju (tydzień, dwa) do oswojenia lęku (trzeci, czwarty tydzień). Po sześciu tygodniach zamknięcia, restrykcyjnego, a potem mniej, osiedliśmy albo osiedliliśmy się w tym, co nas spotkało. W czterech ścianach różnego metrażu (powierzchnia ma znaczenie, a jeszcze bardziej dostęp do ogrodu, zieleni). Stan rzeczywistości, który wydaje się tak nierzeczywisty.” „Marzec 2020 – wspomina jeden z autorów. – W skrzynce mailowej osobisty list od pani Agaty Tuszyńskiej Niecodzienna propozycja: „Proszę o kartki z dziennika. Notes wiosny 2020”. Mieliśmy opisać trzy dni. Podzielić się naszym życiem. Pokazać, w jaki sposób radzimy sobie z izolacją, niepewnością jutra, nieoswojoną codziennością. Szybko okazało się, że pisanie spełnia funkcje terapeutyczną, uspokaja, porządkuje otaczający nas chaos. Krótkie zadanie rozrosło się do rozmiarów opasłego, wielogłosowego dziennika czasów pandemii. W ten sposób powstała książka: „Jutro nie mieści się w głowie” (wydawnictwo Blue Bird). Jej premiera odbędzie się online w piątek, 20 listopada o 16.30 TUTAJ. Autorkami i autorami książki są L Ka Klakla, Jarosław Księżyk, Marek Mżyk, Sonia Pohl, Monika Prylińska, Joanna Stryjecka, Agata Tuszyńska. O książce „Jutro nie mieści się w głowie” porozmawiam w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” z Agatą Tuszyńską.

Nie ma swojej ulubionej filiżanki, ale wiele zaprojektowanych przez niego stoi w naszych kuchniach. Marek Cecuła, artysta, ceramik, projektant, pedagog, był gościem Teatru Starego w Lublinie. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przypomnę fragmenty tego wieczoru. Projekty Marka Cecuły projekty zacierają granicę między sztuką a przemysłem. Z porcelany tworzy też prace o charakterze konceptualnym. Jaka siła tkwi w kruchym materiale? – Marek Cecuła, urodzony w Kielcach, 1944 r. Dziekan Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku (1983–2004). Profesor w National College of Art and Design w Bergen, Norwegia (2003–2010). Visiting profesor w Royal College of Art w Londynie (2010–2016). Kurator The Third Biennale for Israeli Ceramics (2004) i ŁÓDŹ DESIGN 2009 i 2010. Kurator wystaw: „Art of Industrial Ceramics”, Gardiner Museum, Toronto (2008), „Object Factory”, Museum of Art & Design, Nowy Jork (2009). Dyrektor artystyczny Design Centrum Kielce (2010–2012) i Cmielów Design Studio (2013). Jego prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach muzealnych na całym świecie (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Belgii, Holandii, Polsce).

Janusz Opryński od miesięcy pracuje nad adaptacją “Czarodziejskiej góry” Thomasa Manna. Niedawno opowiadał w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” o pracy z tekstem, inspiracjach, o czytaniu Manna przez inne lektury. Dziś zaprosimy na popołudniowe czytanie scenariusza „Czarodziejskiej góry” w reżyserii Janusza Opryńskiego. „To historia Europy, w której chore płuca bohaterów powodują, że śmierć staje się wszechobecna – pisze Opryński. – Odusze głównego bohatera walczą: zapalczywy humanista Lodovico Settembrimi, i okrutnie trzeźwy inkwizytor Leon Naphta. Będziemy świadkami wielkiej miłości Hansa Castropa do szalonej Rosjanki Kławdi Chauchat. To będzie opowieść o miłości i śmierci. Wspólnie z Doktorem Edhinem Krokowskim poddamy się seansom psychodelicznym. Przyjrzymy się zamkniętej rzeczywistości pełnej cierpienia przed nadciągającą Apokalipsą”. 

Premiera czytania “Czarodziejskiej góry” w reżyserii Janusza Opryńskiego odbędzie się o godzinie 16.00 na Facebook-u – Konfrontacje Teatralne.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu fragment okładki do książki „Jutro nie mieści się w głowie…”. Projekt graficzny – Ryszard Kajzer.

 

Exit mobile version