Centrum Wolontariatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zachęca studentów uczelni do wsparcia pracy lubelskich szpitali klinicznych. Powodem jest związana z pandemią, dynamicznie zmieniająca się sytuacja w lubelskich placówkach.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (16.11) o 20 816 nowych zakażeniach koronawirusem. Od wczoraj zmarły 143 zarażone osoby, a wyzdrowiało 11 239 osób. W ciągu minionej doby w całej Polsce wykonano ponad 35 tysięcy testów na obecność wirusa.
CZYTAJ: Koronawirus w Lubelskiem: osocze ozdrowieńców bardzo potrzebne
Pozytywny stosunek do Kościoła katolickiego ma 35 procent Polaków, negatywny 32 procent, a neutralny 31 procent. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla gazety „Rzeczpospolita”.
CZYTAJ: „Instytucjonalnie możemy mówić o kryzysie”. Po sondażu ws. Kościoła w Polsce
Światowy Dzień Ubogich obchodzony był w minioną niedzielę (15.11). Święto zostało ustanowione w listopadzie w 2016 roku przez papieża Franciszka. Z tej okazji warto przypomnieć niektóre dzieła, jakie na rzecz najbardziej potrzebujących realizuje Caritas.
CZYTAJ: Światowy Dzień Ubogich. Caritas nie zostawia potrzebujących samych sobie
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej współpracują z badaczami z Indii. Chodzi o projektowanie urządzeń, które przetwarzają energię pozyskaną z otoczenia. Dzięki temu energia z wiatru, fal czy drgań może być wykorzystana na przykład w medycynie czy też do monitorowania stanu czystości wód.
CZYTAJ: Energia jest wszędzie. Naukowcy z Lublina i Indii pracują nad technologią przyszłości
To jedyne w Polsce tak dobrze zachowane fortyfikacje ziemne typu staroholenderskiego. Mowa o fortyfikacjach znajdujących się na terenie zespołu zamkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Miasto otrzymało dotację z budżetu unijnego na odtworzenie tego typu nasypów od strony południowej zespołu.
CZYTAJ: Biała Podlaska odtwarza unikalne fortyfikacje
Zmiany klimatyczne powodują coraz więcej skutków dostrzegalnych nie tylko dla naukowców. Tegoroczne listopadowe temperatury wprawdzie nie odbiegają od kilkuletnich norm, ale – gdy zestawimy je z wynikami z ubiegłych dekad – mamy do czynienia z ociepleniem. Wśród skutków ocieplenia klimatu jest wydłużenie czasu wegetacji roślin.
CZYTAJ: „Jesień mamy coraz cieplejszą, a zimy coraz łagodniejsze”. Specjaliści o wpływie pogody na przyrodę
Aktualności Radia Lublin po godzinie 17.00 poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. archiwum