Naruszenie umowy o dofinansowanie, nie spełnianie wymagań czy brak rzetelnych konsultacji już na etapie projektowania. To tylko niektóre wnioski Centralnego Biura Antykorupcyjnego po kontroli ECOTECH-COMPLEX Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zarzuty dotyczą głównie lat 2007-2013. Straty mogą być liczone w milionach złotych.
CZYTAJ: CBA: Wielomilionowe straty i niegospodarność. Sprawa ECOTECH-COMPLEX trafiła do prokuratury
W Lublinie pacjentka po przeszczepie serca urodziła zdrowe dziecko. Jak mówią lekarze – to niezwykle rzadki przypadek zarówno w Polsce, jak i na świecie. Chłopiec przyszedł na świat 18 listopada w Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK4.
CZYTAJ: „Pod opieką mamy matkę, dziecko i serce”. Niezwykły poród w lubelskim szpitalu
Koncentratory tlenu oraz pulsoksymetry trafiły do dwóch jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Wojcieszków w powiecie łukowskim. Sprzęt, który zakupił urząd gminy, będzie wykorzystany w walce z pandemią.
CZYTAJ: Nowy sprzęt dla strażaków. Pomoże im walczyć z pandemią
10-letnia Alicja Tracz ze Stojeszyna koło Janowa Lubelskiego już w niedzielę (29.11) będzie reprezentować nasz kraj na Eurowizji Junior. Ze względu na pandemię koronawirusa konkurs odbędzie się w formule online. Dziś (24.11) dziewczynka spotkała się marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim.
CZYTAJ: Dziesięcioletnia Alicja Tracz: Eurowizję traktuję jako moją muzyczną przygodę życia
Trwa Europejski Tydzień Testowania na HIV. W Polsce zakażonych tym wirusem jest 25 tysięcy osób. Według szacunków Krajowego Centrum ds. AIDS, kolejnych kilka tysięcy nie wie o tym fakcie.
CZYTAJ: Europejski Tydzień Testowania na HIV: darmowe i anonimowe badania w Lublinie
Jak zawsze o tej porze roku służby apelują, żeby nie być obojętnym na los osób bezdomnych. – Wystarczy jeden telefon – mówi młodszy strażnik Monika Bujek ze Straży Miejskiej w Lublinie: – W przypadku zauważenia osoby bezdomnej w miejscu nieogrzewanym prosimy o kontakt z dyżurnym straży miejskiej pod bezpłatnym całodobowym numerem telefonu 986, bo dzięki takiemu zgłoszeniu możemy uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.
CZYTAJ: Pandemia i mróz. Zima dla osób bezdomnych będzie w tym roku bardzo trudna
Turystyczny szlak pieszy śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego po ziemi skierbieszowskiej został rozbudowany o kolejne 2 kilometry. Dwie nowe tablice stanęły na terenach gmin Sitno i Kraśniczyn. 32-kilometrowa trasa wiedzie przez miejscowości, w których kardynał Wyszyński – wówczas ksiądz doktor – w okresie II wojny światowej ukrywał się przed gestapo.
CZYTAJ: Szlak kardynała Wyszyńskiego. Malownicza wycieczka po ziemi skierbieszowskiej śladami prymasa
Program poprowadziła Magda Grydniewska.
Fot. archiwum