30.11.2020 Aktualności Radia Lublin

doctor 563429 1920 2020 11 30 225201

Wiele osób zakażonych koronawirusem lekceważy objawy i nie zgłasza się do lekarzy. – Stąd też dane o zachorowaniach na COVID-19 mogą być znacznie wyższe, niż te podawane oficjalnie – alarmują wirusolodzy.

CZYTAJ: Koronawirus: niezgłoszenie się do lekarza może kosztować nas życie

Do Biura Rzecznika Finansowego wpływa coraz więcej wniosków o interwencję dotyczących nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Ma to w dużej mierze związek z aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce i związanym z tym przeniesieniem aktywności do sieci.

CZYTAJ: Metoda „na pracodawcę” czy podmiana karty SIM. Sytuacja pandemiczna sprzyja oszustom

50 procent uczniów odczuwa bóle głowy i kręgosłupa z powodu zwiększonej ilości czasu pracy z komputerem. Aż 70 procent z nich brakuje bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami, odczuwają samotność. Zespół badaczy pod kierownictwem prof. Izabelli Łukasik z Katedry Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opublikował raport na temat samopoczucia ucznia w e-szkole.

CZYTAJ: E-szkoła: warunki do nauki dobre, ale są też problemy

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża rozpoczął pilotaż programu „Projekt Bezpieczna Poszewka”. Jest on skierowany do uczniów klas 3-5 szkoły podstawowej i dotyczy szeroko rozumianego przygotowania na sytuacje zagrożenia lub katastrofy: od powodzi, przez pożar, silny mróz, upał i huraganowe wiatry, aż po zagrożenie epidemiczne.

CZYTAJ: „Projekt Bezpieczna Poszewka”. PCK przygotowuje dzieci na sytuacje zagrożenia

Trzy murale upamiętniają regionalne wątki Lubelszczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej w ramach projektu „Lubelski Szlak Bitwy Warszawskiej”. Najpierw odsłonięto mural w Cycowie, upamiętniający bój 3 i 7 pułku ułanów z wojskami bolszewickimi, stoczony w sierpniu 1920 roku. Dziś oficjalnego otwarcia doczekały się kolejne dwa malowidła ścienne: w Hrubieszowie i w Komarowie.

CZYTAJ: Na Lubelskim Szlaku Bitwy Warszawskiej. Murale przypominają bohaterską historię [ZDJĘCIA]

Świdnik będzie miał aplikację do monitorowania mobilności mieszkańców miasta. Stworzy je jedna z drużyn, która wygrała w maratonie programistycznym Hackathon. Zespoły z całej Polski pracowały na rozwiązaniem 4 zagadnień, wśród nich również tego ze Świdnika.

CZYTAJ: Świdnik: aplikacja pomoże efektywniej zarządzać miastem

Punkt rehabilitacji psów otwarto przy schronisku dla zwierząt w Białej Podlaskiej prowadzonym przez Stowarzyszenie „Azyl”. To pierwsza taka inicjatywa w mieście zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

CZYTAJ: Historia Pimpusia zainspirowała do działań. W Białej Podlaskiej powstał wybieg dla psów i punkt rehabilitacji

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zorganizowało konkurs fotograficzny „Wyjątkowe rośliny Lubelszczyzny”. Inicjatywa miała na celu pokazać florę, która najczęściej występuje na terenie województwa lubelskiego.

CZYTAJ: „Wyjątkowe rośliny Lubelszczyzny”. Lubelska flora okiem fotografów

Na Aktualności Radia Lublin po godzinie 17.00 zaprosiła Magda Grydniewska.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version