– Milion testów antygenowych już jest w Polsce, w Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych. W piątek wydano polecenie ich dystrybuowania – poinformował w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski (na zdj.).
Podczas środowej konferencji prasowej minister pytany był o testy antygenowe i o to, jaka ich część trafiła na SOR-y. – Milion już jest w Polsce, one są w Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych i moim zdaniem w piątek już polecenia dystrybuowania rozpoczęły być wydawane – powiedział.
Ministerstwo Zdrowia kupiło 2 mln testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2. Trafią one do szpitali, w szczególności leczących pacjentów z COVID-19, i do zespołów ratownictwa medycznego.
Resort zdrowia poinformował w poniedziałek, że w związku z nową definicją przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, ministerstwo kupiło testy firmy Abbott-Panbio COVID-19 Antigen (Ag) Rapid Test Device.
Umowa na zakup 2 mln testów została podpisana 5 listopada przez Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych. Testy kosztowały 21 zł netto za sztukę. Producent deklaruje, że czułość testów to 91,4 proc., a swoistość – 99,8 proc. Resort zdrowia podaje, że testy te były oceniane przez szpital MSWiA w Warszawie i są tam stosowane rutynowo.
Podczas konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział, że jeśli sytuacja będzie się stabilizowała, to testy antygenowe wprowadzane w większym stopniu. Obecnie funkcjonują one m.in. na SOR-ach. Dodał, że takie badania byłyby wykonywane także na przykład w karetkach.
Niedzielski był w dalszej części konferencji prasowej pytany o zasady raportowania wyników testów antygenowych przeprowadzonych na przykład w zakładach pracy przez pracodawców.
– Zawsze, wprowadzając możliwość takiego badania testami antygenowymi, chcemy, żeby ona była obudowana odpowiednią sprawozdawczością. Dlatego, jak wprowadziliśmy tę możliwość na SOR-ach i izbach przyjęć, to tam przekazaliśmy końcówki – że tak powiem technicznie – systemu EWP, który służy do wprowadzania wyników i wtedy mamy raportowaną liczbę testów – powiedział minister zdrowia.
– Drugi krok, który chcemy zrobić, to są właśnie karetki, o których wspomniałem. I tam dyspozytorzy zespołów ratownictw medycznego będą takie wyniki testów antygenowych również wprowadzali – powiedział Niedzielski.
Zaznaczył, że „jeżeli te testy są wykonywane spontanicznie, bez udziału w systemie, to jest tylko obowiązek zgłoszenia wyniku dodatniego do Państwowej Inspekcji Sanitarnej”. – I te wyniki dodatnie są zgłaszane, ale czasem są zgłaszane z opóźnieniem w stosunku do wykonania – powiedział.
Dopytywany, czy testy antygenowe są dostępne u lekarzy rodzinnych, odparł, że na razie nie. – Na razie uważamy, że to nie jest ten etap, że przede wszystkim POZ-ty mają cel w postaci zlecania badań PCR – powiedział Niedzielski.
– Jeżeli będziemy widzieć, że pandemia troszeczkę zwalnia – co się dzieje, ale na razie jesteśmy cały czas na bardzo wysokiej liczbie zachorowań dziennej – to wtedy być może takie testy wprowadzimy do POZ-ów – zaznaczył minister zdrowia.
– Myślę, że w przyszłym tygodniu ruszy serwis, który będzie udostępniał wszystkie dane pokazujące przebieg epidemii – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował też, że wykorzystywanie testów antygenowych będzie poszerzone o kolejne grupy zawodowe.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów