Chełmski samorząd rusza do walki z koronawirusem

ps 2020 11 06 180408

W Chełmie ogłoszono dziś (06.11) samorządową strategię walki z COVID-19. To kompleksowy program dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, opracowany przez miasto i ekspertów, który ma poprawić dostępność testów oraz odciążyć branże dotknięte kryzysem związanym z epidemią. W spotkaniu uczestniczył Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia.

– Istnieje strategia walki z koronawirusem na poziomie rządowym, ale niezwykle ważne jest także to, by zastosować rozwiązania dostosowane do lokalnej specyfiki – mówi prezydent miasta Jakub Banaszek. – Stworzyliśmy strategię, która jest kompleksowa i wykorzystuje potencjał miasta, a jednocześnie pozwala naszemu samorządowi realnie pomóc ludziom w tym trudnym czasie, zarówno w aspekcie finansowym – poprzez zwolnienia i ulgi – jak i w aspekcie zdrowotnym. Te wszystkie działania mają na celu pomóc tworzyć jedność narodową w tym ciężkim czasie.

– Zdecydowanie przydałaby się większa liczba testów. To na pewno pomogłoby ludziom czuć się bezpieczniej – twierdzi jedna z mieszkanek Chełma. 

– Moim zdaniem Chełm powinien pójść śladem dużych miast – mówi kolejna mieszkanka. – Jesteśmy malutkim miasteczkiem, które znajduje się na uboczu. Myślę, że bardzo dużą pomocą byłoby zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku płacenia czynszu. Taka pomoc powinna dotyczyć nie tylko gastronomii, ale również sklepików. Jak widzimy, na naszej starówce nie ma kolejek, a niektóre sklepy są całkowicie zamknięte. 

– Jeden punkt pobrań to za mało. Trzeba pomyśleć o kolejnym – dodaje inna mieszkanka. 

– Chcemy wprowadzić miejską strategię testowania – mówi Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia. – Możliwe stanie się sprawdzenie testami na przeciwciała pracowników w miejscach, w których niemożliwa jest praca zdalna. Pozwoli to wyodrębnić grupę osób, które mają już przeciwciała i które dzięki temu – przynajmniej czasowo – nabyły odporność. To jest ważne w kontekście organizacji pracy, która zapewni ciągłość działania krytycznej infrastruktury, ale też najważniejszych instytucji. W ramach finansowania z urzędu miasta uruchomimy punkt testowania szybkimi testami antygenowymi. Będzie to nieodpłatne dla wszystkich skierowanych przez lekarzy mieszkańców Chełma. Ostatnim działaniem będzie stworzenie wspólnie z zewnętrzną firmą dodatkowego punktu, który usprawni pracę i umożliwi pobranie większej liczby wymazów w ramach testów, które finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. 

– Jeżeli są na to pieniądze, trzeba pomagać tym, którzy tego potrzebują. Nasze miasto przede wszystkim powinno skupić się na seniorach – dodają mieszkanki Chełma. 

– Cały ten program ma być po pierwsze możliwy do zrealizowania, a po drugie ma realnie pomóc zarówno służbie zdrowia, jak i chełmskiemu sanepidowi – mówi prezydent miasta Jakub Banaszek. – Zakłada też wsparcie dla branż, które zostały dotknięte kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa.

– Program przewiduje przede wszystkim zwolnienie z opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych w całym 2021 roku – mówi Janusz Cieszyński. – Zwolnimy również z opłat za zajęcie pasa ruchu, tak żeby w przyszłym roku ci, którzy zdecydują się otworzyć swoje ogródki, mogli to zrobić bez dodatkowych opłat. Szczególnie interesującym rozwiązaniem, które zostało przygotowane wspólnie z miejskimi spółkami, jest pakiet 5 tys. złotych upustu na opłaty za ciepło, wodę i ścieki, do zrealizowania także w 2021 roku. Ważnym punktem jest też deklaracja spółek miejskich mówiąca, że jeżeli ktoś w 2020 roku – ze względu na brak możliwości prowadzenia działalności na pełną skalę – nie będzie w stanie zapłacić rachunków za media na czas, dostanie zgodę na odroczenie terminu płatności i nie będą za to oczywiście naliczane odsetki. 

– Liczymy na to, że inne samorządy pójdą naszym śladem i wspomogą walkę z epidemią. W sytuacji kryzysowej powinniśmy wszyscy się wspierać i samorządy muszą także wziąć odpowiedzialność za tę trudną sytuację – dodaje Jakub Banaszek. 

Podczas dzisiejszej konferencji podkreślano również wagę spotkań z przedstawicielami lokalnego biznesu w opracowywaniu dalszych form pomocy oraz zaprezentowania szczegółów przedstawionych rozwiązań.

RyK/WM

Fot. Karolina Ryniak

Exit mobile version