Trwa Europejski Tydzień Testowania na HIV. W Polsce zakażonych tym wirusem jest 25 tysięcy osób. Według szacunków Krajowego Centrum ds. AIDS, kolejnych kilka tysięcy nie wie o tym fakcie.
Choć wirusem HIV można zakazić się w sposób niezależny od nas samych, wciąż pokutuje dawne przekonanie, że zakażona osoba prowadziła rozwiązły tryb życia. – Dlatego część społeczeństwa boi się przyjść na test, boi się wzroku mówiącego „jak Ty się prowadziłeś?” – mówi Piotr Dudziak z Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Lublinie: – Bardzo często nasza interpretacja zachorowania na HIV do tego prowadzi. Możemy się zakazić w sposób absolutnie od nas niezależny. Życie niesie nam tyle niespodzianek. Nawet jeśli będziemy działali w dobrej wierze, na przykład reanimowali kogoś na ulicy, mając kontakt z krwią, to już może być przyczynkiem do zakażenia się wirusem. Osoby, które podejmują współżycie, które są w związkach, nie są w stanie bez badania stwierdzić czy druga osoba nie jest zakażona. Tego nie widać po oczach, po ubraniu. Można to stwierdzić dopiero po wykonaniu badania.
– Wykonanie takiego testu na obecność HIV jest szczególnie istotne w przypadku kobiet planujących ciążę, czy tych, które już w nią zaszły – tłumaczy dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska: – Dlatego, że jeżeli kobieta jest zakażona HIV i o tym wie, czyli wykonała test w kierunku HIV w ciąży czy już na etapie planowania macierzyństwa, wówczas ma duże szanse trafić pod opiekę lekarską, przyjmować leki antyretrowirusowe i urodzić zdrowe dziecko. Dlatego szczególnie w przypadku populacji kobiet ciężarnych, kobiet planujących macierzyństwo, ważne jest wykonanie testów ciąży nawet dwukrotnie.
– Od jakiegoś czasu obserwuję wśród młodych osób w wieku od 18 do 30 lat większą świadomość – dodaje Piotr Dudziak: – Rozwinął się już taki dobry zwyczaj, że jeżeli te osoby chcą być razem, chcą podjąć współżycie i związek małżeński, często przychodzą parami bądź nawet trzymając się za ręce, bo uczucie uczuciem, plan planem, ale ten dokument, który stwierdzi, że jesteśmy zdrowi, coś powie. Niestety, zdarzyło się, że wychodziło, iż jeden z partnerów był zakażony wirusem HIV. Do tej pory mamy pod opieką dwie pary, które zdecydowały się pomimo zakażenia jednej osoby na wspólne życie.
– Osoba, która zakaziła się HIV, powinna jak najszybciej trafić pod opiekę lekarską – uzupełnia Anna Marzec-Bogusławska: – Tutaj nie ma problemu, gdyż leczenie antyretrowirusowe w Polsce odbywa się w ramach programu polityki zdrowotnej ministra zdrowia, w ramach którego pacjenci otrzymują bezpłatnie leki. Bardzo ważna jest też wola leczenia się i wola kontynuacji terapii ze strony pacjenta, ponieważ raz rozpoczęte leczenie antyretrowirusowe nie może być przerywane i właściwie trwa do końca życia.
– Takie osoby po podjęciu leczenia mogą żyć całkiem normalnie – podkreśla Piotr Dudziak: – Mogą pracować we wszystkich zawodach. Przyjęcia do niektórych zawodów są ograniczone zrobieniem testu na wirusa HIV, ale wirus HIV nie przenosi się przez podane ręki, szklankę, łyżkę, poręcz. Oprócz tego, że robimy badania, to wychodzimy również z edukacją do szkół, służb mundurowych, które bardzo często tego potrzebują, bo mają kontakt z krwią i wydzielinami ciała.
W ubiegłym roku w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Lublinie przebadało się 641 osób, z czego 8 miało wynik pozytywny. W tym roku test wykonały 324 osoby, z czego dodatni wynik na obecność HIV otrzymało 5 osób.
Test na obecność HIV można zrobić za darmo i anonimowo w przychodni przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie. Punkt konsultacyjno-diagnostyczny działa dziś (24.11) w godzinach 14.30-18.30.
Poza Europejskim Tygodniem Testowania na HIV punkt działa w każdy wtorek i czwartek od godziny 16:00 do 18:40.
EwKa (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com