Firmy nie nadążają z dostawami butli z tlenem. Taki stan jest spowodowany zwiększoną liczbą pacjentów wymagających m.in. tlenoterapii. Z powodu braku tlenu ze szpitala w Kraśniku przetransportowano pacjentów do innych placówek w regionie. Zapasy tlenu kończą się także w szpitalu w Janowie Lubelskim.
CZYTAJ: Kraśnik: sytuacja z tlenem dla pacjentów szpitala unormuje się po 16 listopada
– Ten problem rozwiązujemy dwutorowo – tłumaczy wojewoda lubelski Lech Sprawka: – W tej chwili łóżka respiratorowe, podobnie jak łóżka zakaźne, rozwijamy szczególnie w tych szpitalach, w których jest zasilanie ze zbiorników. Tutaj jest większe bezpieczeństwo dostaw skroplonego tlenu. Dodatkowo w tej chwili mamy zinwentaryzowanych 14 szpitali, które są w trakcie rozbudowy bądź budowy systemu instalacji tlenowych zabezpieczonych zbiornikami.
CZYTAJ: W Nałęczowie powstanie dodatkowy szpital dla pacjentów z COVID-19
Dotyczy to m.in. szpitali w Poniatowej, Kraśniku i Parczewie.
W szpitalach MSWiA oraz m.in. szpitalu im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie istnieje możliwość dostawienia dodatkowych zbiorników na tlen.
Jak zapowiada wojewoda lubelski, do końca listopada przynajmniej w części tych 14 szpitali będzie możliwość uruchomienia dodatkowych zbiorników. – Będzie to stanowiło zabezpieczenie szczególnie dla łóżek respiratorowych, ale i zakaźnych, na których prowadzona jest tlenoterapia – powiedział Sprawka.
CZYTAJ: Lublin: szpital tymczasowy powstanie z opóźnieniem
EwKa (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com