Kontenery medyczne, laboratorium i zbiornik tlenu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym

kontenery 091120 006 2020 11 09 171631

Kontenery medyczne zastąpią namiot do triażu pacjentów przyjmowanych do szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Przy lecznicy działa też nowe laboratorium badające próbki pod kątem koronawirusa. Pojawi się także nowy zbiornik tlenu. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa. Kontenery medyczne w szpitalu przy al. Kraśnickiej, Lublin, 09.11.2020, fot. Piotr Michalski

– Jutro po południu kontenery powinny być gotowe do użytku – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie, Piotr Matej: – Dostawa obejmuje sześć medycznych kontenerów, w których będzie zlokalizowana poczekalnia dla pacjentów, odrębny triaż dla pacjentów przyjmowanych w trybie planowym i odrębny triaż dla pacjentów przyjmowanych przez zespoły ratownictwa medycznego. To pozwoli na bezpieczne oddzielenie pacjentów, a także na bezpieczną i bardziej wydajną pracę dwóch punktów triażowych, które zastąpi obecny jeden, zlokalizowany w namiocie. Te kontenery będą połączone specjalnym tunelem ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Po wejściu do niego pacjenci nie będą narażeni na oddziaływanie warunków atmosferycznych.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Kontenery medyczne stanęły przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, Lublin, 09.11.2020, fot. Iwona Burdzanowska

– Zainstalowanie kontenerów pozwoli nam wyeliminować namiot, gdzie do tej pory był prowadzony triaż pacjentów przyjmowanych do szpitala – mówi dyrektor medyczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie Małgorzata Piasecka: – Przede wszystkim ułatwi to wejście pacjentów w sposób bezpieczny, a więc izolujący pacjentów zarażonych od zdrowych, nie chorych na COVID-19. „Niecovidowi” pacjenci są nadal przyjmowani w naszym szpitalu w oddziałach, które służą do leczenia chorób zgodnie z przeznaczeniem, jak dotychczas.

– Instalacja rozpoczęła się w piątek – mówi Piotr Matej: – Jest już podłączona energia elektryczna. Po usadowieniu będziemy za chwilę montować tunel. Myślę, że jutro w godzinach popołudniowych zechcemy oddać to do użytku pacjentów i personelu medycznego. Niezależnie od tego przedsięwzięcia, bardzo ważną rolę odgrywa otworzenie laboratorium genetycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Te środki pochodzą z budżetu państwa. Laboratorium zaczęło funkcjonować już od blisko tygodnia. Średnio, dobowo wykonujemy od 200 do 250 badań na rzecz pacjentów hospitalizowanych czy też pacjentów przybywających do drive-thru naszego szpitala. Czas oczekiwania to nie więcej niż 24 godziny od momentu pobrania. Pierwsze wyniki pojawiają się już po 12 godzinach. To wystarcza na pełne zabezpieczenie dla pacjentów.

– To jest kolejny etap wzbogacania tych zadań szpitala, które w trakcie pandemii trzeba realizować – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski: – Jeśli chodzi o to, czego ostatnio brakuje, czyli tlen, nowy 16-tonowy zbiornik, który niedługo zostanie zamontowany za 300 tysięcy złotych, mam nadzieję, że pozwoli na pełne bezpieczeństwo wszystkich pacjentów w szpitalu na al. Kraśnickiej. Pamiętajmy, że tlen i respiratory to podstawowe narzędzia, którymi leczy się pacjentów, bo leczymy objawy, a nie leczymy na razie przyczyny. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by nie zabrakło łóżka dla każdego potrzebującego pacjenta w województwie lubelskim. Wszystkie nasze siły i środki skierowane są na walkę z COVID-19.

Kontenery są ogrzewane, możliwa jest też klimatyzacja. Łączny koszt inwestycji – kontenery, laboratorium i zbiornik tlenu – w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie to 1 milion 200 tysięcy złotych. 

MaK (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version