Koronawirus: nowe obostrzenia i apel do ozdrowieńców

korona4 2020 11 04 174221

W całej Polsce odnotowano dziś (04.11) 24 692 nowe zakażenia koronawirusem – to nowy dobowy rekord.  W całym kraju zmarły 373 osoby chore na COVID-19. Na Lubelszczyźnie zmarło 32 pacjentów, odnotowano też 1543 nowych zakażeń. 

To właśnie dlatego rząd ogłosił nowe obostrzenia. Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

CZYTAJ: MZ: 24 692 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarły 373 osoby

– Od soboty zamknięte zostaną kina i teatry, galerie, muzea i inne instytucje kultury. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej (04.11) konferencji prasowej.

Poinformował też, że sklepy w galeriach handlowych będą od soboty zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii i sklepów usługowych. Premier powiadomił też o podniesieniu progów bezpieczeństwa dla handlu. – W mniejszych sklepach – poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, a w większych pozostaje to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni – poinformował Morawiecki.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Od soboty zamknięte instytucje kultury i część sklepów w galeriach handlowych

Od poniedziałku zdalnym nauczaniem objęte zostają klasy 1-3 szkół podstawowych. – Przedłużamy też do końca listopada nauczanie zdalne dla uczniów klas starszych – poinformował podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Od soboty zamknięte instytucje kultury i część sklepów w galeriach handlowych

Nauczyciele otrzymają specjalny 500-złotowy bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej. – To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom i jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną – wyjaśnił Morawiecki.

Jak powiedział premier, w przedszkolach opieka będzie sprawowana bez zmian.

Do dziś (04.11) w całej Polsce odnotowano blisko 167 tysięcy ozdrowieńców. O oddawanie osocza zaapelował do nich minister zdrowia Adam Niedzielski. – Każdy z was może oddać krew na cele lecznicze. Leczenie osoczem jest w tej chwili metodą stosowaną w polskich szpitalach i apeluję do ozdrowieńców, żeby do tych centrów się zgłaszali. Warunki, jakie powinni spełniać, to jest przede wszystkim miesiąc po formalnym wyzdrowieniu. Oczywiście Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dokonają dalszej kwalifikacji przeprowadzając odpowiednie badania i testy. Ale to jest bardzo ważne, żebyśmy tę krew ozdrowieńców zbierali – mówił minister zdrowia.

Bez osocza ozdrowieńców nie może być też mowy o produkcji potencjalnego leku na COVID-19. Opracowuje go Biomed Lublin, który we wrześniu 2020 roku poinformował o wyprodukowaniu pierwszej serii preparatu. – Obecnie przygotowywana jest dokumentacja do badań klinicznych – mówi rzecznik prasowy Biomedu Lublin, Michał Makarczyk-Rodkiewicz. – Teraz kompletujemy dokumentację, której przekazanie będzie niezbędne do firmy, koordynującej działania związane z badaniami. Ona z kolei przekaże dokumentację, jaką otrzyma od nas i od szpitala SPSK1 w Lublinie, Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu. I od tego momentu będziemy czekać i wypatrywać zgody na to, żeby badania mogły się rozpocząć.

Badania miałyby objąć grupę 500 pacjentów. Jak dodaje rzecznik Biomedu Lublin, miałyby one ruszyć niebawem.

Trwa wyścig z czasem, bo zarówno w całej Polsce, jak i na Lubelszczyźnie liczba zakażeń jest bardzo duża. Pojawiają się też nowe ogniska koronawirusa. W naszym regionie odnotowano ich dziś (04.11) dwadzieścia. – Stwierdzono je w Domach Pomocy Społecznej, szpitalach, urzędach – mówi rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Katarzyna Wnuk. – Nadal pokutuje nieprzestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, na przykład noszenie maseczek w nieodpowiedni sposób. Dalej spotykam sytuację, że poszczególne osoby nie dezynfekują rąk, zapominają, żeby je myć. Konsekwencje tego więc jeszcze pewnie będą.

A dystans, dezynfekcja i maseczka to dziś trzy podstawowe zasady, o których każdy powinien pamiętać. To również – według specjalistów – jedna z naszych najskuteczniejszych broni w walce z koronawirusem.

Obecnie na Lubelszczyźnie ponad 27 tysięcy osób poddano kwarantannie, a prawie 300 objęto nadzorem epidemiologicznym.   

MaTo / opr. ToMa

Fot. archiwum / @PremierRP

Exit mobile version