Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (02.11) 15 578 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na Lubelszczyźnie minionej doby z powodu COVID-19 zmarło sześć osób. Wszystkie miały choroby współistniejące.
W województwie lubelskim potwierdzono dziś (02.11) 1043 przypadki zarażenia. Najwięcej nowych zakażeń – 244 – odnotowano w Lublinie.
CZYTAJ: Lubelskie: 1043 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 6 osób
– Dziś (02.11) potwierdzono także 10 nowych ognisk na terenie regionu – mówi rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. – Na terenie województwa lubelskiego występuje 151 aktywnych ognisk, z czego 94 w fazie rozwojowej, 41 w fazie stabilnej, 16 w fazie wygaszania.
– Nowe ogniska dotyczą między innymi DPS-ów – uzupełnia rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Katarzyna Wnuk. – Pięć z nowych ognisk dotyczy podmiotów leczniczych, dwa – Domów Pomocy Społecznej (w Kocku i DPS-u dla Kombatantów w Biłgoraju), a pozostałe: Miejskiego Przedszkola Integracyjnego we Włodawie, MPWIK Wodociągi w Puławach i Komendy Powiatowej Policji w Puławach. W tych nowych 10 ogniskach potwierdzono w sumie 165 zakażenia. Największe z tych ognisk jest w DPS-ie w Kocku.
Ponadto nowe ogniska stwierdzono w: Oddziale Wewnętrznym SPZZOZ w Janowie Lubelskim, Oddziale Wewnętrzny I SPZOZ w Hrubieszowie, NZOZ Cyców, Stacji Ratownictwa Medycznego SPZOZ w Łukowie, Przychodni Zdrowia w Biłgoraju,
– Od dziś (02.11) działa izolatorium w Suścu w powiecie tomaszowskim. Natomiast z listy izolatoriów zniknęła placówka w Tomaszowie Lubelskim – mówi Agnieszka Strzępka. – Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje 5 izolatoriów. Są one zlokalizowane w: Lublinie, Białej Podlaskiej, Łukowie, Włodawie i Suścu. Wszystkie dysponują 290 miejscami, z czego na dzień 2 listopada zajętych jest 79.
CZYTAJ: W regionie powstało nowe izolatorium
We wszystkich szpitalach w województwie lubelskim dla pacjentów zakażonych koronawirusem są 1582 łóżka. Z najnowszych danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że zajętych jest 1314 z nich. Szpitale mają 129 respiratorów dla pacjentów COVID-19, w tym 117 zajętych.
W obiektach Targów Lublin trwają przygotowania do zorganizowania szpitala tymczasowego. Zostanie w nim uruchomionych ponad 400 łóżek. Aktualnie prowadzony jest nabór lekarzy, którzy chcieliby podjąć pracę w szpitalu tymczasowym.
– Każdy, kto zgłosi się do pracy dostanie do pensji stuprocentowy dodatek – mówił podczas wideokonferencji wojewoda lubelski, Lech Sprawka. – Co prawda w projekcie ustawy był on wprost przeznaczony dla osób, które zostaną przekierowane do pracy w tym szpitalu, ale wzrost wynagrodzeń będzie dotyczył również personelu medycznego, który jest zatrudniony w takich szpitalach. Będzie więc możliwość zatrudnienia osób, które są poza systemem, a więc już niekoniecznie w formie przekierowania, a po prostu zatrudnienia – mówił wojewoda.
Poszukiwane do pracy są również pielęgniarki. Szczegóły dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Szpital tymczasowy w Lublinie ma być gotowy do 16 listopada.
Jak dotąd do pracy nim zgłosiło się ponad 100 osób, z czego około 20 lekarzy. Nabór trwa.
Do dziś (02.11) w regionie lubelskim potwierdzono łącznie 20 211 przypadków zakażenia. 8 309 osób ozdrowiało, a 266 zmarło. Aktualnie 28 518 osób poddano kwarantannie, a 374 objęto nadzorem epidemiologicznym.
ElKa / opr. ToMa
Fot. archiwum