Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (03.11) 19 364 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na Lubelszczyźnie minionej doby z powodu COVID-19 zmarło jedenaście osób. Wszystkie miały choroby współistniejące.
W województwie lubelskim potwierdzono dziś (03.11) 1290 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej nowych zakażeń – 307 – odnotowano w Lublinie.
O aktualnej sytuacji mówi rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Katarzyna Wnuk: – Obecnie w regionie kwarantanną objętych jest 27049, a nadzorem epidemiologicznym 318 osób. Zarejestrowaliśmy 641 nowych ozdrowieńców.
CZYTAJ: 1290 przypadków koronawirusa w województwie lubelskim. W całym kraju 19 364
– Dziś (03.11) potwierdzono także 7 nowych ognisk na terenie regionu – dodaje Wnuk. – Dotyczą one czterech Domów Pomocy Społecznej: w Nowinach w powiecie bialskim, w Matczynie w powiecie lubelskim, w Świdniku i miejscowości Tyszowce w powiecie tomaszowskim. Trzy ogniska zlokalizowane są w podmiotach leczniczych: dwa w szpitalu w Radzyniu Podlaskim i jedno Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w Łózkach. W sumie w ogniskach tych jest 126 osób z potwierdzonym zakażeniem. Największe z tych ognisk jest w DPS w Nowinach. Jest tam 34 zarażone osoby.
W sumie na terenie województwa lubelskiego aktualnie występuje 160 aktywnych ognisk (97 w fazie rozwojowej, 40 w fazie stabilnej, 16 w fazie wygaszania oraz 7 nowych).
CZYTAJ: Koronawirus w Lubelskiem: nowe ogniska w szpitalu i w DPS-ach
Od poniedziałku obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza zmiany w kwestii kwarantanny. – Ogłoszone przepisy obejmują m.in. lekarzy oraz domowników mieszkających z osobami, które otrzymały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa – tłumaczy dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, Piotr Matej. – Najważniejszą zmianą jest, że pacjent lub przedstawiciel personelu, który otrzymuje wynik dodatni, automatycznie ma poddać się izolacji bez żadnej decyzji sanepidu czy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Automatyczna izolacja trwa 10 dni. Na koniec tego okresu, jeżeli nie mamy żadnych objawów, nie musimy wykonywać testu PCR.
CZYTAJ: Minister Zdrowia i szef KPRM o trzeciej odsłonie strategii walki z epidemią koronawirusa w Polsce
W województwie lubelskim powstało nowe izolatorium. Decyzją wojewody w ośrodek dla osób z łagodnym przebiegiem COVID-19 zmienił się Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Celejowie. – W najbliższym czasie powstanie kolejna taka placówka – zapowiada wojewoda lubelski Lech Sprawka. – W Nałęczowie zafunkcjonuje izolatorium typu pierwszego, czyli autonomiczne na bazie sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego. Będzie tam około 150 miejsc.
CZYTAJ: Koronawirus: nowe izolatorium powstało w Celejowie
Do tej pory w regionie działało pięć izolatoriów. Znajdują się one w: Lublinie, Łukowie, Białej Podlaskiej, Włodawie i Suścu. Aktualnie w 6 izolatoriach w województwie lubelskim są 382 łóżka, z czego 145 jest zajętych.
We wszystkich szpitalach w województwie lubelskim dla pacjentów zakażonych koronawirusem są 1772 łóżka. Z dzisiejszych (03.11) danych przekazanych przez Lubelski Urząd Wojewódzki wynika, że zajętych jest 1379 z nich.
Szpitale w regionie posiadają 147 respiratorów dla pacjentów COVID-19. Zajętych jest 123 z nich.
ElKa / opr. ToMa
Fot. pixabay.com