Lubelskie zostanie polskim pionierem telemedycyny?

stethoscope 2617701 1920 2020 11 10 234436

Lubelskie ma szansę stać się pionierem w dziedzinie telemedycyny w Polsce. Ma to przyspieszyć diagnostykę i leczenie mieszkańców naszego regionu.

Ważne, żeby telemedycyny absolutnie nie mylić z teleporadą. – Telemedycyna to przede wszystkim wykorzystanie potężnych możliwości przesyłu danych. Ideą tego rozwiązania jest to, że tworzymy jedno centrum diagnostyczne, do którego będą spływały z całego województwa wyniki badań poszczególnych jednostek chorobowych. W tym centrum znajdą się specjaliści, którzy będą opracowywać te wyniki, stawiać diagnozy i proponować określone formy leczenia. Bo tak naprawdę sztuką jest dokonywanie diagnoz. W tej chwili pacjent, który jest gdzieś w okolicach Janowa Podlaskiego czy Hrubieszowa, ma trudności z odpowiednią. Sprzęt diagnostyczny wprawdzie jest już dobry, bo praktycznie każdy szpital ma tomograf, tylko odczyt i właściwa diagnoza pozostaje domeną klinicystów; ludzi bardzo wszechstronnie wykształconych – wyjaśnia marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

– Fenomen telemedycyny może polegać na tym, że lekarz w Lublinie czy Nowym Jorku zdiagnozuje nas poprzez potężne łącza internetowe. Możemy być naprawdę regionem bardzo mocno awangardowym, jeśli chodzi o wykorzystanie telemedycyny – uważa Jarosław Stawiarski.

– Dzięki telemedycynie istnieje też możliwość porównania danych z zasobami wiedzy medycznej, które są dostępne nie tylko w centrum wojewódzkim, ale i w skali światowej – wyjaśnia prof. Marek Niezgódka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – W niektórych przypadkach można też myśleć o zdalnym wykonaniu zabiegu.

– Z telemedycyną wiąże się też zastosowanie sztucznej inteligencji, która w dziedzinach takich jak okulistyka jest naprawdę kluczowa. Wysyłamy narzędzia diagnostyczne w postaci kamer do małych miejscowości. Tam możemy robić badania przesiewowe, w których automatycznie dostajemy pierwszą odpowiedź czy badana osoba wymaga interwencji, czy też może przyjść na przykład za rok – tłumaczy prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jak zadeklarował Jarosław Stawiarski, samorząd województwa jest gotowy na powstanie platformy telemedycyny. – Chcemy być liderem takiego projektu i pragniemy by uczestniczyły w nim wszystkie szpitale w województwie lubelskim w liczbie 40. Mamy odpowiednią kadrę, brakuje nam tylko jednego – pieniędzy. Ale już aplikowaliśmy o nie do unijnego funduszu odbudowy po pandemii – mówi marszałek województwa lubelskiego.

WB / ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version