Mateusz Morawiecki: Od soboty zamknięte instytucje kultury i część sklepów w galeriach handlowych

bezpieczenstwo 2020 11 04 143706

– Od soboty zamknięte zostaną kina i teatry, galerie i inne instytucje kultury. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej (04.11) konferencji prasowej.

Poinformował też, że sklepy w galeriach handlowych będą od soboty zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii i sklepów usługowych.

Premier powiadomił też o podniesieniu progów bezpieczeństwa dla handlu. – W mniejszych sklepach – poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, a w większych pozostaje to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych – poinformował Morawiecki.

– Punkty usługowe w galeriach i te mające siedziby przy ulicach na razie nie będą zamykane – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. – Generalnie czerpiemy tutaj z doświadczeń wiosennych. Po bardzo wnikliwej analizie, na tym etapie dopuszczamy jeszcze tego typu punkty usługowe. Podobnie, jak te które są zakładami usługowymi przy ulicach, jak zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, aczkolwiek w reżimie sanitarnym, który obowiązuje – powiedział premier. Dodał, że pozostaną one otwarte do czasu, kiedy „nie będziemy musieli ogłosić narodowej kwarantanny w zależności od tego, czy ten hamulec bezpieczeństwa, który dzisiaj wciskamy będzie wystarczająco skuteczny”.

– Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, chcemy zmniejszyć mobilność społeczną. To jest – zdaniem wszystkich specjalistów – jedyny najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne, to na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią – powiedział Morawiecki.

– Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy. Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże – gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness – powiedział premier.

– Mimo, że mamy różne poglądy, to tu powinniśmy być zgodni – epidemia jest zagrożeniem dla gospodarki i tysięcy istnień ludzkich. Chrońmy siebie nawzajem. Dzisiaj najważniejsze jest wykonywanie zaleceń sanitarnych i epidemicznych – mówił Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ: Premier: Rozszerzamy naukę zdalną na klasy 1-3

Premier powiadomił także o rozszerzeniu nauczania zdalnego również na klasy od 1 do 3 szkoły podstawowej i przedłużenie okresu pracy zdalnej dla uczniów powyżej 4 klasy do końca listopada.

– Nie możemy czekać, aż łóżek szpitalnych będzie wolnych tylko 3 procent, a respiratorów  tylko 2 procent. Chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był większy. Krok za tą granicą, którą dzisiaj wyznaczamy, jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ: Premier Morawiecki: Przy ponad 75 przypadkach zakażeń na 100 tys. osób – narodowa kwarantanna

– Chcemy skutecznie wdrożyć te nasze zasady. Jeżeli jednocześnie też uda się ograniczyć mobilność społeczną, jeśli rzeczywiście dojdzie do wygaszenia protestów społecznych – to tysiące istnień ludzkich może zostać uratowane – mówił premier w środę na konferencji prasowej.

Morawiecki stwierdził, że w Polsce „wciąż są duże rezerwy sprzętu”. – Respiratorów wydanych zostało w ostatnich tylko dwóch tygodniach ponad tysiąc. W przypadku kolejnych tygodni mamy do wydania następny tysiąc respiratorów, a więc sprzęt jest – zapewnił. – Łóżek na razie jest jeszcze wolnych 30 procent – dodał premier.

RL / PAP / opr. ToMa

@PremierRP

Exit mobile version