Z wnioskiem o zwołanie natychmiastowego posiedzenia Sejmu do marszałek Elżbiety Witek wystąpił klub Koalicji Obywatelskiej.
– Żądamy ustawy niosącej pomoc poszkodowanym przedsiębiorcom, pracownikom i ludziom kultury – mówił w Lublinie poseł KO, Michał Krawczyk. – Posiedzenie Sejmu w szczycie epidemii przesunięte jest o dwa tygodnie. Nie możemy więc dyskutować o zaproponowanych rozwiązaniach, niezwykle ułomnych. Bo przypomnę, że w ustawie, którą złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, mamy zapis o jednomiesięcznym zwolnieniem z ZUS-u za listopada i tylko dla ludzi zatrudnionych na umowę o pracę. A co z ludźmi pracującymi na umowę-zlecenie?
CZYTAJ: Konferencja prasowa posłów i samorządowców PO
Premier Mateusz Morawiecki dziś (06.11) zapowiedział kolejnych 10 narzędzi wsparcia finansowego dla firm najbardziej poszkodowanych w czasie pandemii. To między innymi przedłużenie postojowego, dofinansowanie kosztów stałych małych i średnich przedsiębiorstw czy wydłużenie obowiązywania Tarczy Finansowej dla dużych przedsiębiorstw. Rządowa pomoc dla przedsiębiorców może wynieść od 9 do 20 miliardów złotych w zależności od kolejnych faz rozwoju epidemii.
CZYTAJ: Rząd ogłosił nowe instrumenty wsparcia dla firm w czasie pandemii
Natomiast objęcie świadczeniem postojowym i zwolnieniem ze składek ZUS branży kultury, w tym freenlancerów, w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – zapowiedział podczas spotkania Zespołu Antykryzysowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński. W spotkaniu, które odbyło się w piątek, 6 listopada, z inicjatywy ministra kultury, wzięli udział przedstawiciele największych organizacji zrzeszających twórców, artystów i ludzi kultury.
LilKa / opr. ToMa
Fot. Krzysztof Radzki
Fot. KPRM