Nielegalnie wykorzystywali tarczę finansową. Grupa przestępcza rozbita

lubelska kas 2020 11 23 182141

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie z policjantami rozbili grupę przestępczą, która miała wyłudzić pieniądze pochodzące z tzw. tarczy finansowej.

Przestępcy wykorzystywali sytuację związaną z pandemią i przy pomocy faktur generowali obroty i przychody firm, aby dostać wsparcie od państwa. Na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego i świętokrzyskiego zatrzymano w sumie pięć osób, przeszukano prawie 40 różnych firm.

– Członkowie grupy są podejrzani o liczne oszustwa – mówi Michał Deruś z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – W tym także o wyłudzenie środków finansowych z rządowego programu Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm. Są one przeznaczone na działanie mające na celu m.in. zrekompensowanie szkód zaistniałych w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce, będących skutkiem pandemii koronawirusa. Terenem działania grupy przestępczej było województwo mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie i śląskie. Z ustaleń śledztwa wynika również, że w ramach prowadzenia działalności gospodarczych, ale też w wielu przypadkach pod pozorem jej prowadzenia, członkowie grupy wystawiali nierzetelne faktury. W ten sposób wykazywano obrót oraz koszty uzyskania przychodu przez te firmy. To z kolei umożliwiło im uzyskanie między innymi od Polskiego Funduszu Rozwoju subwencji w ramach rządowego programu Tarcza Finansowa – dodaje Michał Deruś.

To jednak nie koniec przestępczej działalności.

– Wyłudzenie subwencji z tarczy finansowej nie jest jedynym przestępstwem, o które są podejrzani członkowie te grupy – kontynuuje przedstawiciel Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – Nierzetelne dokumenty i wykazywane wysokie obroty umożliwiły im przede wszystkim wyłudzenie pożyczek, kredytów czy leasingów. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, członkowie grupy przestępczej posłużyli się fałszywymi fakturami łącznie na kwotę ponad 16 milionów złotych. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednej osobie zarzut kierowania tą grupą. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec trzech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – dodaje Michał Deruś z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochód warty prawie pół miliona złotych, luksusowe zegarki i urządzenia o wartości blisko 170 tysięcy złotych.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. Sprawa jest rozwojowa.

TSpi / PrzeG

Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Exit mobile version