Obostrzenia sanitarne w kościołach. „To wszystko dla naszego wspólnego dobra”

msza 081120 025 2020 11 08 122403 2020 11 08 154824

Kościół katolicki włącza się w apele o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. W świątyniach na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni. 

– Podczas nabożeństw ludzi jest mniej, ale to wszystko dla naszego wspólnego dobra – mówi rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej, ks. Adam Jaszcz. – Kapłani umieszczają na drzwiach kościołów informację, ile osób może uczestniczyć we mszy świętej w danej świątyni, w zależności od metrażu kościoła. Wszystkich nas obowiązują przepisy sanitarne. Próbujemy też zachowywać wszystkie rygory tak, aby nasze świątynie były miejscami bezpiecznymi. Prosimy też księży proboszczów, aby reagowali zdecydowanie; zwracali uwagę, jeśli na przykład pojawi się osoba, która nie zasłania ust albo nosa – dodaje rzecznik archidiecezji.

Księża przypominają o tym obowiązku, a także o dezynfekcji rąk i zachowaniu dystansu.

– W dobie pandemii to wyraz naszej miłości oraz troski o bliźnich – podkreśla ks. Adam Jaszcz. – Zasłanianie ust i nosa to nie jest tylko kwestia dbania o własne bezpieczeństwo, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich innych, którzy biorą udział w nabożeństwach. Jedno z przykazań mówi: nie zabijaj. To jest przykazanie, które nakazuje nam chronić życie, zdrowie własne i też innych ludzi. Jest to wyraz miłości do bliźniego i fundamentalnego szacunku do drugiej osoby, która stoi obok albo obok nas przechodzi. Chcemy, aby każdy w naszych świątyniach czuł się komfortowo – mówi rzecznik archidiecezji lubelskiej.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Kościoły z limitami wiernych podczas nabożeństw

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzi wydał dyspensę znoszącą obowiązek uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych.

Hierarchowie zachęcają do uczestnictwa w nabożeństwach w dzień powszedni lub wysłuchania transmisji z mszy na przykład w Internecie, telewizji lub radiu.

Transmisję mszy świętej z archikatedry lubelskiej można także obejrzeć co niedzielę o godz. 11.30 na stronie internetowej i Facebooku Polskiego Radia Lublin. 

MaTo / PrzeG

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version